| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy.

gdzie 1597,51 zł - najniższa podstawa wymiaru składek za kwiecień 2007 r.

30 - liczna dni w kwietniu 2007 r.

15 - liczba dni w kwietniu 2007 r., w których pani Jola prowadziła działalność i jednocześnie pracowała na zlecenie.

Jej przychód ze zlecenia w kwietniu to 700 zł.

A zatem w kwietniu 2007 r. podlegała ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym:

l z tytułu umowy-zlecenia od 1 do 15 kwietniu 2007 r.

l z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej od 16 do 30 kwietnia 2007 r.


Niskopłatne zlecenie mogą również wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Są nimi: małżonek, dzieci przedsiębiorcy lub jego małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, pod warunkiem że pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym.


Szczególne zasady obowiązują zleceniobiorcę będącego jednocześnie przedsiębiorcą, który nabył prawo do zasiłku chorobowego (lub świadczenia rehabilitacyjnego) ze zlecenia. W tej sytuacji może być objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami z firmy dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli zasiłek lub świadczenie przysługuje przez część miesiąca, to dla celów ubezpieczeniowych w części miesiąca, kiedy przedsiębiorca już nie choruje, należy porównać kwoty podstawy wymiaru składek ze zlecenia oraz najniższej obowiązującej podstawy z firmy. Ustala się ją, dzieląc jej kwotę przez liczbę dni miesiąca i mnożąc przez liczbę podlegania ubezpieczeniom.


Powyższe zasady obowiązują, jeśli przedsiębiorca pracuje na zlecenie, którego przedmiot nie pokrywa się z przedmiotem prowadzonej działalności, a praca nie jest wykonywana w ramach prowadzonej przez niego firmy.


Jeśli bowiem przedmiot umowy zlecenia jest taki sam jak prowadzonej działalności, wówczas składki płaci tylko z tytułu firmy. Jako zleceniobiorca nie podlega on ubezpieczeniom ani obowiązkowo, ani dobrowolnie, pod warunkiem jednak, że przychód z tej umowy będzie opodatkowany jak przychód firmy.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 9 ust. 2a, art. 18 ust. 9 i 10 ustawy z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).


Agnieszka Rosa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »