| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy.

gdzie 1597,51 zł - najniższa podstawa wymiaru składek za kwiecień 2007 r.

30 - liczna dni w kwietniu 2007 r.

15 - liczba dni w kwietniu 2007 r., w których pani Jola prowadziła działalność i jednocześnie pracowała na zlecenie.

Jej przychód ze zlecenia w kwietniu to 700 zł.

A zatem w kwietniu 2007 r. podlegała ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym:

l z tytułu umowy-zlecenia od 1 do 15 kwietniu 2007 r.

l z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej od 16 do 30 kwietnia 2007 r.


Niskopłatne zlecenie mogą również wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Są nimi: małżonek, dzieci przedsiębiorcy lub jego małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, pod warunkiem że pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym.


Szczególne zasady obowiązują zleceniobiorcę będącego jednocześnie przedsiębiorcą, który nabył prawo do zasiłku chorobowego (lub świadczenia rehabilitacyjnego) ze zlecenia. W tej sytuacji może być objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami z firmy dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli zasiłek lub świadczenie przysługuje przez część miesiąca, to dla celów ubezpieczeniowych w części miesiąca, kiedy przedsiębiorca już nie choruje, należy porównać kwoty podstawy wymiaru składek ze zlecenia oraz najniższej obowiązującej podstawy z firmy. Ustala się ją, dzieląc jej kwotę przez liczbę dni miesiąca i mnożąc przez liczbę podlegania ubezpieczeniom.


Powyższe zasady obowiązują, jeśli przedsiębiorca pracuje na zlecenie, którego przedmiot nie pokrywa się z przedmiotem prowadzonej działalności, a praca nie jest wykonywana w ramach prowadzonej przez niego firmy.


Jeśli bowiem przedmiot umowy zlecenia jest taki sam jak prowadzonej działalności, wówczas składki płaci tylko z tytułu firmy. Jako zleceniobiorca nie podlega on ubezpieczeniom ani obowiązkowo, ani dobrowolnie, pod warunkiem jednak, że przychód z tej umowy będzie opodatkowany jak przychód firmy.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 9 ust. 2a, art. 18 ust. 9 i 10 ustawy z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).


Agnieszka Rosa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK