REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy
W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudniam 5 pracowników. W związku z chorobą otrzymałam zwolnienie lekarskie od 8 maja do 5 czerwca 2007 r., a później od 6 czerwca.

Zwolnienia zaraz po otrzymaniu dostarczyłam do ZUS. Do tej pory nie otrzymałam żadnych pieniędzy, natomiast w deklaracji za maj pomniejszyłam składki na ubezpieczenia społeczne za okres choroby. Czy ZUS ma jakiś termin na wypłacenie zasiłku chorobowego?

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

RADA


ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do danego zasiłku. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność konieczne jest potwierdzenie podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w dniu, w którym powstała niezdolność do pracy.


UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, po upływie wymaganego okresu ubezpieczenia. Dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, a więc m.in. dla osób prowadzących działalność pozarolniczą i osób z nimi współpracujących, okres ten wynosi 180 dni.


ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień. Świadczenia te są wypłacane nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do danego zasiłku. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących w celu ustalenia uprawnień do wypłaty zasiłku chorobowego ZUS sprawdza m.in., czy osoba ta opłaciła składki na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Potwierdzenie takie jest konieczne, gdyż ubezpieczenie chorobowe osób objętych ubezpieczeniem chorobowym na zasadach dobrowolności ustaje z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składek na to ubezpieczenie lub opłacenia tych składek w niższej wysokości niż należna. Omawiane ubezpieczenie ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie.

REKLAMA


Bieg trzydziestodniowego terminu na dokonanie wypłaty zasiłku chorobowego rozpoczyna się od dnia, od którego stała się wymagalna składka za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od następnego dnia po obowiązującym danego płatnika składek terminie przekazania dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek za ten miesiąc. W związku z zatrudnianymi pracownikami miała Pani obowiązek opłacenia składek za miesiąc, w którym wystąpiła choroba, tj. za maj 2007 r. do 15 czerwca br. Zatem od dnia następującego po dniu dokonania wpłaty ZUS ma 30 dni na dokonanie wypłaty zasiłku chorobowego.


Jeśli przekazanie dokumentów rozliczeniowych i zapłata składek nastąpi przed upływem obowiązującego dla danego płatnika składek terminu, termin 30 dni na dokonanie wypłaty zasiłku biegnie od następnego dnia po dniu zapłaty składek za dany miesiąc rozliczeniowy.


PRZYKŁAD

Osoba prowadząca jednoosobowo zakład fryzjerski podlega z tego tytułu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W ZUS przedłożyła wszystkie dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego, tj. zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA od 19 kwietnia do 6 maja br. oraz druk ZUS Z-3a zaświadczenie płatnika składek. Osoba ta jest zobowiązana do opłacenia składek za kwiecień 2007 r. (miesiąc, w którym zachorowała) w terminie do 10 maja. Zapłata składek i przekazanie dokumentów rozliczeniowych nastąpiło 4 maja br. Termin 30 dni na dokonanie wypłaty biegnie od 5 maja, tj. od następnego dnia po dniu dokonania wpłaty.


Termin na dokonanie wypłaty jest ustalany od daty złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień. ZUS traktuje datę opłacenia składki na równi z datą wpływu ostatniego dokumentu, umożliwiającego podjęcie wypłaty.


l art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

l art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


Bogusław Nowakowski

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA