| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wydatki na monitoring zwiększą wartość początkową budynku

Czy wydatki na monitoring zwiększą wartość początkową budynku

W naszej spółce zainstalowaliśmy system monitoringu. Czy można go zaliczyć bezpośrednio w koszty? Czy będzie on zwiększał wartość początkową budynku?


RADA

Jeśli system monitoringu został wbudowany na stałe w budynek, a jego wartość przekroczyła 3500 zł, to stanowi ulepszenie budynku. W takim przypadku zwiększy wartość początkową budynku. Jeśli system monitoringu nie został wbudowany na stałe w budynek, a jego wartość przekroczyła 3500 zł, stanowi on samodzielny amortyzowany środek trwały. Jeżeli koszt systemu monitoringu nie przekracza 3500 zł, można go zaliczyć bezpośrednio w koszty. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Problem spółki dotyczy rozliczenia kosztów zainstalowania systemu monitoringu. Odpowiedź na pytanie, czy wartość zainstalowanego systemu zwiększa wartość początkową budynku, czy też może być zaliczona do kosztów bezpośrednio, zależy od tego, czy system ten został wbudowany na stałe w budynek, czy też nie. Ponieważ spółka nie podała tej informacji, rozważamy poniżej oba warianty.

W sytuacji gdy równocześnie:

• system monitoringu zostanie wbudowany w budynek,

• wydatki na system będą związane z przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją lub modernizacją,

• suma wydatków poniesionych na system w roku podatkowym przekroczy 3500 zł,

• wydatki te spowodują wzrost wartości użytkowej budynku

- należy uznać, że zainstalowanie systemu monitoringu spowodowało ulepszenie budynku i zwiększa jego wartość początkową.

Wniosek taki wynika z art. 16g ust. 13 updop oraz z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). W uwagach szczególnych do grupy 1 KŚT „Budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego” czytamy bowiem, że:

Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble.

W przypadku spełnienia powyższych warunków system monitoringu podwyższy wartość początkową budynku.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. w budynku, w którym mieści się jej siedziba, przeprowadzała prace remontowo-modernizacyjne. W związku z tym zainstalowała system monitoringu na stałe (wbudowując go w budynek). Koszt systemu wyniósł 5000 zł. Bez wątpienia podniósł on wartość użytkową budynku i spowodował jego ulepszenie. W związku z tym o wartość systemu należy podwyższyć wartość początkową budynku.

Inaczej jest w przypadku, gdy system jest wbudowany w budynek tylko częściowo, tzn. kable będą wbudowane, zaś elementy ruchome systemu, np. kamery przemysłowe i rejestratory wideo, nie będą wbudowane na stałe. W takiej sytuacji wbudowane okablowanie podwyższyłoby wartość budynku (jeśli wartość ulepszenia budynku w roku podatkowym przekroczyłaby 3500 zł), a sprzęt stanowiłby odrębny środek trwały (jeśli jego wartość przekroczyłaby 3500 zł).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »