| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Sprzedaż towarów używanych

Sprzedaż towarów używanych

Co jest towarem używanym w świetle znowelizowanej ustawy o VAT? W jaki sposób od 1 stycznia 2009 r. jest opodatkowana sprzedaż tych towarów?

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT ustawodawca wprowadził możliwość rezygnacji przez podatnika ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Stosownie do art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, dokonujący dostawy może zrezygnować ze zwolnienia od VAT dostawy nieruchomości i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części pod warunkiem, że zarówno dostawca, jak i nabywca:

- są zarejestrowani, jako podatnicy VAT czynni,

- złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów, właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie tej dostawy.

Oświadczenie to musi również zawierać:

- imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy,

- planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części,

- adres budynku, budowli lub ich części.

Ustawodawca dał więc stronom możliwość opodatkowania transakcji zbycia/nabycia nieruchomości, ale ograniczył to uprawnienie do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jest to swego rodzaju słuszne i skuteczne rozwiązanie prawne w stosunku do nieruchomości o „nieznanym” stanie prawnym. Z uwagi na zasadę neutralności VAT konsekwencje budżetowe nie powinny wystąpić, gdyż po stronie dokonujące dostawy pojawi się VAT należny, po drugiej - VAT naliczony, więc zasadniczo wartości te się zniosą wzajemnie. W praktyce zatem, wielu podatników w sytuacjach niepewnych co do możliwości zastosowania zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości może zdecydować się na skorzystanie z „opcji” opodatkowania VAT takiej transakcji.

Niestety ustawa nowelizująca przepisy ustawy o VAT nie zawiera przepisów przejściowych odnośnie do zasad stosowania nowych regulacji prawnych dotyczących zwolnienia z opodatkowania dostaw budynków budowli lub ich części. Wydaje się, że nowe zasady rozliczeń VAT można stosować od 1 stycznia 2009 r. do dostaw wszystkich budynków budowli lub ich części, nawet nabytych przed 1 stycznia 2009 r.

Michał Szczypiór

Podstawa prawna:

• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1320),

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1336).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK