| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak przygotować się do kontroli skarbowej

Jak przygotować się do kontroli skarbowej

Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumenty będące podstawą rozliczeń do czasu przedawnienia się danego zobowiązania podatkowego. To główny warunek właściwego przygotowania do kontroli skarbowej.


Właściciel firmy musi pamiętać, że złożenie deklaracji VAT czy zeznania rocznego wcale nie musi oznaczać zakończenia rozliczeń z fiskusem za dany okres. Organy kontroli skarbowej mają możliwość sprawdzenia poprawności złożonego zeznania. Dlatego podatnik powinien przechowywać np. dokumenty i dowody, które stanowią podstawę rozliczeń, do czasu upływu okresu przedawnienia konkretnego zobowiązania podatkowego. Należy to uznać za podstawowy warunek dobrego przygotowania się do kontroli skarbowej. W przypadku wizyty pracowników kontroli skarbowej podatnik jest bowiem w stanie przedstawić niezbędne dokumenty związane z rozliczeniami podatkowymi.

Zweryfikowanie rocznych rozliczeń firm przez organy kontroli skarbowej jest możliwe właśnie do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Do tego momentu przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych powinni przechowywać takie księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty. Podatnicy wystawiający rachunki muszą również je numerować i przechowywać ich kopie, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek przedawnienia. Oznacza to, że po okresie przedawnienia nie może żądać zapłaty podatku.

Generalnie zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Warto jednak pamiętać, że w przepisach przewidziano sytuacje, gdy bieg terminu przedawnienia zawiesza się.

W ramach przygotowań do ewentualnej kontroli warto gromadzić wszystkie dowody świadczące o prawidłowości rozliczeń. Przedsiębiorcy mają bowiem prawo do przedstawiania podczas kontroli wszelkich dowodów. Zgodnie z przepisami, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »