REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy ma obowiązek zapłacić VAT, a kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba prywatna, która dokonuje transakcji z przedsiębiorcami opodatkowanymi lub zwolnionymi z VAT, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

REKLAMA

Podatnik VAT czynny

Działalność gospodarcza dla celów VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Obejmuje ona również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów, czyli sprzedaż przez podatnika VAT czynnego dokonywana na rzecz innego przedsiębiorcy lub osoby prywatnej.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega z kolei taka czynność, która w żaden sposób nie jest objęta zakresem przedmiotowym ustawy o VAT (ani jako zwolniona, ani jako opodatkowana) z punktu widzenia którejkolwiek ze stron tej czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłączenie z podatku

Przepisy ustawy o VAT mają wpływ na opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Temu ostatniemu podatkowi podlegają transakcje dokonywane w obrocie nieprofesjonalnym pomiędzy osobami prywatnymi, np. umowa sprzedaży samochodu przez osoby niebędące przedsiębiorcami. Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

• opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

• zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

• umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

• umowy spółki i jej zmiany,

• umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Oznacza to, że wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie miało zastosowanie do sytuacji, w których stroną czynności będzie podatnik zwolniony podmiotowo z VAT, jak również gdy czynność będzie zwolniona przedmiotowo z VAT.

Jednak wyjątkiem niepodlegającym wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są umowy sprzedaży, m.in. prawa użytkowania wieczystego.

Oznacza to, że jeśli strona będzie miała prawo do zwolnienia w podatku od towarów i usług tak do dostawy budynku, jak i do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się budynek, to czynność cywilnoprawna umowa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku dla tego typu transakcji wynosi 2 proc., a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Sprzedaż przez rolnika

REKLAMA

Innym przypadkiem, w którym sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a nie VAT, jest transakcja dokonywana pomiędzy rolnikami ryczałtowymi, która nie mieści się w zakresie pojęcia własnej działalności rolniczej. Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych).

W powołanym przepisie przyznano rolnikowi ryczałtowemu zwolnienie z podatku od towarów i usług dla dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz świadczenia przez niego usług rolniczych.

REKLAMA

Rolnik ryczałtowy z tytułu zbycia maszyny rolniczej nie jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia VAT od zawartej transakcji dostawy, z wyjątkiem gdy zobowiązany byłby do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych przepisów. Wówczas traci prawo do statusu rolnika ryczałtowego i zobowiązany jest do zarejestrowania się w podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Rolnik ryczałtowy z tytułu zbycia maszyny rolniczej nie staje się podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie jest też z tego tytułu zwolniony z VAT. Z kolei nabywca maszyny rolniczej - rolnik ryczałtowy lub inna osoba prywatna - z tytułu zawartej transakcji nie ma obowiązku podatkowego. Nabycie maszyny rolniczej nie powoduje również zwolnienia z opodatkowania VAT, gdyż dotyczy nabycia na podstawie transakcji zawartej w Polsce między podmiotami krajowymi, potwierdzonej umową kupna sprzedaży. Oznacza to, że dokonując czynności nabycia maszyny rolniczej podatnik nie jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług ani z niego zwolniony.

W związku z tym, że żadna ze stron nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług ani z niego zwolniona, umowa sprzedaży maszyny rolniczej zawarta między podatnikiem jako nabywcą a rolnikiem ryczałtowym jako zbywcą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (zob. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Ciechanowie z 28 marca 2007 r., nr 1403-PDN/436-I-07/EO). Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym.

CO PODLEGA PCC

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

• umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

• umowy pożyczki,

• umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

• umowy dożywocia,

• umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

• ustanowienie hipoteki,

• ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

• umowy depozytu nieprawidłowego,

• umowy spółki (akty założycielskie).

CO JEST OPODATKOWANE VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

• eksport towarów,

import towarów,

• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA