| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Pierwsza rozmowa rekrutacyjna

Pierwsza rozmowa rekrutacyjna

Czy wiesz, czego możesz spodziewać się podczas pierwszej i kolejnych rozmów kwalifikacyjnych u przyszłego pracodawcy? Niżej przedstawiam Ci kilka cennych wskazówek dotyczących pierwszej rozmowy rekrutacyjnej.

Ponadto, przygotuj sobie odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie w tej firmie chcesz pracować – możesz być pewien, że zostaniesz o to zapytany w trakcie pierwszej rozmowy z pracodawcą.

W pierwszej kolejności zajrzyj na stronę internetową przyszłego pracodawcy – tam znajdziesz wiele informacji na jego temat i odpowiedzi na większość w/w pytań. Możesz też sprawdzić profil firmy na portalu społecznościowym (w dzisiejszych czasach większość przedsiębiorstw prowadzi aktywne działania w social mediach) lub firmowego bloga – jeśli takowy istnieje. Dopiero później możesz odwiedzić tzw. strony „o pracodawcach” lub fora internetowe, na których wypowiadają się byli i obecni pracownicy firmy. Jest do bardzo rozległe źródło nieformalnych informacji na temat twojego przyszłego pracodawcy – pamiętaj jednak, aby wiedzę zdobytą w ten sposób podzielić co najmniej przez cztery. Niestety bardzo często na tego typu forach wypowiadają się sfrustrowani, „obrażeni na pracodawcę” byli pracownicy firmy, którzy często bezmyślnie wyładowują swoje negatywne emocje związane ze zwolnieniem z pracy na forach internetowych i oczerniają ex pracodawców. Bywa więc, że przeczytane przez Ciebie opinie na temat Twojego przyszłego pracodawcy bardzo mocno będą rozmijały się z prawdą – warto zawsze brać na to poprawkę.

Polecamy: Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Czy musisz zabrać ze sobą CV i świadectwa pracy oraz dyplomy?

Jeśli nie zostaniesz o to poproszony, nie musisz w/w dokumentów zabierać ze sobą na spotkanie z rekruterem. Wielu specjalistów co prawda jest zdania, że w dobrym tonie jest zabranie CV w wersji papierowej na rozmowę kwalifikacyjną, osobiście jednak uważam, że jeśli tego nie zrobisz, nic wielkiego się nie stanie. Dobrze przygotowany rekruter z pewnością będzie miał Twoje CV przed sobą w trakcie rozmowy. Nie zmienia to faktu, że nie możesz całkowicie o swoim CV zapomnieć. Pamiętaj, że informacje w nim zawarte będą stanowiły oś w/w spotkania rekrutacyjnego. Stracisz wiele w oczach rekrutera, jeśli nie będziesz pamiętał faktów, jakie zawarłeś w dokumentach aplikacyjnych.

Dlatego zachęcam Cię do tego, abyś przed wybraniem się na rozmowę kwalifikacyjną, dokładnie przeczytał swój życiorys (nawet kilka razy, dla utrwalenia faktów). Nie zajmie Ci to wiele czasu a oszczędzić może wstydu związanego z nieznajomością własnego CV.

Warto też przyjrzeć się swojemu CV pod kątem oczekiwań pracodawcy: porównaj zatem to, co potrafisz z tym, czego poszukuje pracodawca oraz przygotuj listę swoich mocnych i słabych stron i porównaj je z oczekiwaniami, jakie pracodawca określił w ogłoszeniu o pracę (np.: jeśli znajomość języka, to na jakim poziomie, etc.)

Polecamy: Jak przygotować kreatywne CV?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK