| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Jak zwiększyć motywację pracowników?

Jak zwiększyć motywację pracowników?

Motywowanie pracowników należy do najważniejszych funkcji każdego pracodawcy. Każdy szef powinien stworzyć zgrany zespół, doceniać i przede wszystkim słuchać. Poniżej 5 nietypowych, ale sprawdzonych sposobów na motywowanie pracowników w firmie.

- Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą poprawić nawet najbardziej nieprzyjemną atmosferę w pracy – podkreśla Adam Mistela. – Wiele z nich opiera się na improwizacji i metodach wykorzystywanych przez aktorów. Dzięki nim, przestajemy rozważać wszystkie wyspowiadane słowa i wykonywane gesty, wychodzimy ze swojej strefy komfortu i możemy budować nowe, lepsze relacje – wyjaśnia.

Nie należy jednak nikogo zmuszać do udziału w warsztatach. Osoby negatywnie nastawione będą demotywować innych.

Zaufaj pracownikom! 

Kolejnym sposobem na zmotywowanie pracownikom jest obdarzenie ich zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale ta umiejętność jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych cech wśród liderów! Z takim szefem każdy chciałby przecież pracować, prawda?

Zobacz również: Jak motywować sprzedawców do efektywnej sprzedaży?

Wzajemne zaufanie można budować latami lub wspomagając się warsztatami z profesjonalistami. Podobnie jak w przypadku budowania relacji, wsparciem będą ćwiczenia wykorzystujące techniki teatralne i improwizacyjne.

I koniecznie ich doceniaj!

Aby zmotywować pracownika należy go także docenić. Przy każdym, nawet najmniejszym sukcesie, nie można żałować słów pochwały. Z poczuciem satysfakcji pracuje się o wiele lepiej!

Ale co zrobić gdy pracownik popełni błąd? Unikaj stwierdzeń „Jesteś beznadziejny”, albo „Po co Cię zatrudniłem?”. Zamiast tego powiedz: „Następnym razem zrób inaczej” – wtedy pracownik sam zadba o to, aby w przyszłości nie było podobnych potknięć.

Pozwól na życie poza pracą!

Praca, pracą, ale co z życiem prywatnym? Wbrew pozorom to właśnie pracodawcy powinno zależeć na tym, aby jego pracownicy zachowywali równowagę pomiędzy pracą, a rodziną czy rozrywkami.

Dobrym pomysłem jest zachęcanie do aktywności fizycznej (według WHO powinno być to co najmniej 2,5 godz. tygodniowo, ale nie zaszkodzi więcej!), wykazywanie zainteresowania pasjami, wysyłanie na urlop. Dlaczego? Wypoczęty i szczęśliwy pracownik będzie bardziej zmotywowany i lepiej wykona powierzone mu zadania.  

Motywacja gwarantowana

- Zaletą powyższych metod jest przede wszystkim łatwość ich realizacji – podsumowuje Adam Mistela. – Chwalić i doceniać możesz przecież zacząć już dzisiaj – radzi.

Zobacz: Jak utrzymać zaangażowanie w pracy?

Decydując się na taką rewolucję nie należy się zniechęcać gdy coś nie wychodzi. Nawet jeżeli efekty na początku będą niewielkie, zespół z pewnością doceni Twoje starania.

Autorka: Patrycja Grzybowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK