REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zgrany zespół to podstawa

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
zespół /fot.Fotolia
zespół /fot.Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zostać przedsiębiorcą w kapitalistycznym świecie - to banalnie proste, wystarczy zarejestrować firmę, mieć produkt i grupę docelową. Schody zaczynają się później, gdy musimy utrzymać dobrą pozycję na rynku. Do tego celu potrzebujemy czegoś więcej oprócz dobrego pomysłu, a mianowicie zgranego zespołu, który pomoże nam osiągnąć cel.

W większości przypadków, rozpoczynając przygodę z biznesem, zaczynamy od rejestracji jednoosobowej działalności. I choć dla odpowiednich organów jesteśmy jej  jedynymi reprezentantami, to na pozycję naszej firmy pracują też inne osoby. Na początku, są to franczyzobiorcy, tworzący stronę www i dbający o medialny  wizerunek, w późniejszym etapie są to już nasi stali pracownicy. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, konieczne jest dbanie o dobrą organizację pracy, atmosferę i relacje pracownicze.

REKLAMA

Od Marzyciela do Smerfetki

REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą reklamą firmy są jej zadowoleni klienci i sami pracownicy. Dlatego, gdy już stać nas na poszerzenie działalności i zatrudnienie pracowników, musimy pamiętać o odpowiednim i rozsądnym skompletowaniu grupy. Przed rozpoczęciem procesu rekrutacji konieczne jest przemyślenie wizji zespołu, jaki chcemy stworzyć. Jacy pracownicy są nam potrzebni, z jakimi będzie nam się najlepiej pracować, jakie cele przed nimi postawimy. Chcąc stworzyć zgrany zespół powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie predyspozycje kandydata. Poza kierunkowym CV, ważna jest jego zdolność do pracy w grupie i poprawność relacji interpersonalnych. Jako szefowie firmy nastawieni na  pracę zespołową bądźmy otwarci na indywidualistów, którzy w połączeniu z pozostałymi pracownikami mogą stworzyć ciekawy team. Na sukcesy każdej grupy składają się bowiem osobiste, niekonwencjonalne cechy pracowników, które w połączeniu z innymi budują ciekawą mieszankę kreatywnych osobowości.

Jeśli już skompletujemy grupę, określmy role, jakie każdy z zatrudnionych będzie pełnić. Nie zawsze jest to możliwe od razu, czasami potrzebujemy czasu, by zaobserwować pracę przyjętych osób. Najprostszym i najrozsądniejszym podziałem ról jest model bazujący na bohaterach smerfnego lasu. Marzyciel, Maruda, Pracuś, Smerfetka razem z Mrówkami - jako zespół będą w stanie wykonać nawet najtrudniejsze zadania, które przed nimi postawimy. Poniższy schemat pokazuje role przywołanych postaci.

Zobacz: Edukacja kadry kierowniczej

Mądre zarządzanie

Osiągnięcie zamierzonych celów i uzyskanie odpowiednich efektów w pracy jest nie tylko wynikiem działań pracowników, ale również mądrego zarządzania firmą. Jeśli nam, jako właścicielom, zależy na jej rozwoju i zgranym zespole, powinniśmy rozsądnie stosować feedback, inwestować w team-building, a przede wszystkim zarządzać w stylu konsultatywno-demokratycznym. Rozsądne działanie w każdej z tych sfer może dać zaskakujące wyniki, zapewniając sukces naszej firmy na rynku. Jako szefowie nawet najmniejszego przedsiębiorstwa zadbajmy o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Odpowiedni przepływ informacji i rozsądną kontrolę. Budując firmę, nie możemy odcinać się od zespołu. Nasza firma to nie dom Wielkiego Brata. Choć zajmujemy stanowisko kierownicze, nie strońmy od kontaktu z zespołem, nie wydawajmy poleceń z ukrycia i nie opierajmy się tylko na kontakcie e-mailowym. Dobrze jeśli włączymy się w działania grupy i wspólnie będziemy realizować pomysły. Stosujmy rozsądny feedback, dotyczący pozytywnej jak i negatywnej informacji zwrotnej. By uchronić pracownika przed kolejną gafą, stosujmy go na bieżąco, w sposób jasny i bezpośredni. Grupa działa właściwie wtedy, gdy pracownicy otrzymują ocenę własnej pracy. Mają pewność, że każdy ich ruch jest zauważalny, a realizowane pomysły nie idą w próżnię. Nadzorując pracę zespołu, nie przesadzajmy jednak z kontrolą, by nie zamienić firmy w obóz pracy.
  2. Team-building. Stosujmy go wtedy, gdy z grupy przyjętych pracowników chcemy stworzyć odpowiednie zespoły w celu usprawnienia pracy. Działania team-buildingowe, choć ułatwiają kształtowanie grupy, nie mają nic wspólnego z integrowaniem pracowników. W tych przemyślanych metodach najskuteczniejszymi działaniami są szkolenia grupowe, praca z trenerami. Do puli omawianych działań należy dorzucić również wyjazdy naukowe. Team-building jest prostym działaniem, rozwijającym grupę i umożliwiającym wzajemne poznanie. Należy go jednak stosować rozsądnie, najlepiej przeznaczając na to godziny pracownicze. Choć zespół może nam się wydać zgrany, mało kto lubi poświęcać swój wolny, prywatny czas na wyjazdy firmowe. Nawet jeśli ma to być nagroda za dobrą pracę.
  3. Przyjazny model zarządzania. Starajmy się imponować zespołowi naszą wiedzą, być dla niego autorytetem a nie tyranem, któremu zależy tylko na korzyściach materialnych. Pracownicy powinni nam ufać i nas cenić. Jeśli będziemy zarządzać firmą w nieodpowiedni sposób, możemy mieć stuprocentową pewność, że nasz zespół szybko się wykruszy. Dlatego wybierzmy konsultatywny lub demokratyczny typ zarządzania. Pierwszy model charakteryzuje się tym, że dyrektora interesuje to, co myśli zespół. Choć nie zawsze zgadza się z proponowanymi sugestiami, bierze je pod uwagę. Demokratyczny sposób zarządzania skupia uwagę na aktywności zespołu, tak by ten w pełni zrealizował zamierzone cele. Te dwa modele wydają się najlepszymi w kierowaniu firmą. Pozostałe, czyli autorytarno-despotyczny i autorytarno -życzliwy, nie sprzyjają budowaniu dobrej atmosfery, zaburzona jest w nich komunikacja, zaś relacje interpersonalne między szefem a pracownikami są mocno zafałszowane. Taka sytuacja w firmie wpływa niedobrze na osiąganie wysokich zysków. Pracownicy szybko się wypalają, zniechęcając się do swojej pracy, często z niej odchodzą, zostawiając niedokończone projekty.

To, jaki sposób zarządzania i jakie metody integrowania zespołu wybierzemy, zależy oczywiście od nas. Musimy jednak pamiętać, że sukces naszej firmy to efekt działań kolektywnych. Jeśli zależy nam na utrzymaniu wysokiej pozycji i przebicia się przez konkurencję, musimy dać szansę pracownikom i zaufać ich decyzjom. Bo choć żyjemy w zindywidualizowanym świecie, a kapitalizm sprzyja indywidualnym działaniom na tle konsumpcyjnym, to na nasze sukcesy pracujemy zawsze zespołowo, nawet jeśli tego z pozoru nie widać.

Zobacz: Jak zadbać o najlepszych pracowników?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA