| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Wyłączenia grupowe – porozumienia transferu technologii

Wyłączenia grupowe – porozumienia transferu technologii

Koszty wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych są zwykle bardzo wysokie. Aby je rozłożyć na mniejsze części, przedsiębiorcy często zawierają ze sobą różnorakie porozumienia. UOKiK w tym względzie wykazał się zrozumieniem i tzw. porozumienia transferu technologii zostały objęte zwolnieniem grupowym.

Czym jest transfer technologii?

Z uwagi na dość specyficzny charakter tego wyłączenia w Rozporządzeniu Rady Ministrów pojawiła się definicja kluczowego pojęcia. 

Przez porozumienie o transferze technologii rozumie się zawierane między dwoma przedsiębiorcami porozumienie o udzieleniu licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej lub know-how do wytwarzania towarów.

Polecamy serwis: ABC franczyzy

Wyłączenie obejmuje dwa rodzaje transferów: 

  •  Porozumienia o dwustronnym transferze technologii – czyli porozumienie, w którym dwaj przedsiębiorcy udzielają sobie wzajemnie, na podstawie jednego lub kilku odrębnych porozumień, licencji na używanie technologii, które mogą być wykorzystane do wytwarzania towarów konkurencyjnych;
  •  Porozumienia o jednostronnym transferze technologii – gdy jeden przedsiębiorca udziela drugiemu licencji na używanie technologii lub gdy dwaj przedsiębiorcy udzielają sobie wzajemnie licencji na używanie technologii, które nie mogą być, w dacie zawarcia porozumienia, wykorzystane do wytwarzania towarów konkurencyjnych.

Ponadto wyłączenia stosuje się do porozumień, w których licencjodawcą jest przedsiębiorca upoważniony do zawarcia porozumienia przez uprawnionego z prawa własności intelektualnej lub know-how oraz dotyczących przeniesienia praw do know-how lub praw własności intelektualnej, w których na przenoszącym spoczywa ryzyko związane z eksploatacją, w szczególności gdy wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od obrotu osiągniętego przez przejmującego prawa, ilości towarów wytworzonych przy wykorzystaniu przenoszonego prawa lub liczby operacji z wykorzystaniem tego prawa.

Porównaj: Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacyjne

Z wyłączenia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których łączny udział w rynku właściwym nie przekracza 30 % (jeśli przedsiębiorcy, zawierający porozumienie są konkurentami). Jeśli zaś przedsiębiorcy działają na różnych szczeblach obrotu – udział w rynku każdego z nich nie może przekroczyć 30 %.

Czarne klauzule

Wśród zakazanych postanowień znalazły się przede wszystkim porozumienia cenowe i kontyngentowe. Wyłączenia nie stosuje się także do porozumień między przedsiębiorcami należącymi do organizacji mającej na celu wspólną eksploatację know-how lub praw własności intelektualnej oraz zawieranych wyłącznie w celu organizacji sprzedaży.

Dla porozumień dotyczących z korzystania z know – how wyłączenia obowiązuje maksymalnie 10 lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK