| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Wyłączenia grupowe – porozumienia transferu technologii

Wyłączenia grupowe – porozumienia transferu technologii

Koszty wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych są zwykle bardzo wysokie. Aby je rozłożyć na mniejsze części, przedsiębiorcy często zawierają ze sobą różnorakie porozumienia. UOKiK w tym względzie wykazał się zrozumieniem i tzw. porozumienia transferu technologii zostały objęte zwolnieniem grupowym.

Czym jest transfer technologii?

Z uwagi na dość specyficzny charakter tego wyłączenia w Rozporządzeniu Rady Ministrów pojawiła się definicja kluczowego pojęcia. 

Przez porozumienie o transferze technologii rozumie się zawierane między dwoma przedsiębiorcami porozumienie o udzieleniu licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej lub know-how do wytwarzania towarów.

Polecamy serwis: ABC franczyzy

Wyłączenie obejmuje dwa rodzaje transferów: 

  •  Porozumienia o dwustronnym transferze technologii – czyli porozumienie, w którym dwaj przedsiębiorcy udzielają sobie wzajemnie, na podstawie jednego lub kilku odrębnych porozumień, licencji na używanie technologii, które mogą być wykorzystane do wytwarzania towarów konkurencyjnych;
  •  Porozumienia o jednostronnym transferze technologii – gdy jeden przedsiębiorca udziela drugiemu licencji na używanie technologii lub gdy dwaj przedsiębiorcy udzielają sobie wzajemnie licencji na używanie technologii, które nie mogą być, w dacie zawarcia porozumienia, wykorzystane do wytwarzania towarów konkurencyjnych.

Ponadto wyłączenia stosuje się do porozumień, w których licencjodawcą jest przedsiębiorca upoważniony do zawarcia porozumienia przez uprawnionego z prawa własności intelektualnej lub know-how oraz dotyczących przeniesienia praw do know-how lub praw własności intelektualnej, w których na przenoszącym spoczywa ryzyko związane z eksploatacją, w szczególności gdy wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od obrotu osiągniętego przez przejmującego prawa, ilości towarów wytworzonych przy wykorzystaniu przenoszonego prawa lub liczby operacji z wykorzystaniem tego prawa.

Porównaj: Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacyjne

Z wyłączenia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których łączny udział w rynku właściwym nie przekracza 30 % (jeśli przedsiębiorcy, zawierający porozumienie są konkurentami). Jeśli zaś przedsiębiorcy działają na różnych szczeblach obrotu – udział w rynku każdego z nich nie może przekroczyć 30 %.

Czarne klauzule

Wśród zakazanych postanowień znalazły się przede wszystkim porozumienia cenowe i kontyngentowe. Wyłączenia nie stosuje się także do porozumień między przedsiębiorcami należącymi do organizacji mającej na celu wspólną eksploatację know-how lub praw własności intelektualnej oraz zawieranych wyłącznie w celu organizacji sprzedaży.

Dla porozumień dotyczących z korzystania z know – how wyłączenia obowiązuje maksymalnie 10 lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK