REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto pracować na studiach?

praca na studiach
praca na studiach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć może się wydawać, że pogodzenie pracy z nauką jest bardzo trudne, coraz większa liczba studentów zarówno kierunków dziennych, jak i zaocznych podejmuje to wyzwanie i zaskakująco wiele zyskuje. Nadchodzące tygodnie to najlepszy czas dla studentów, by rozpocząć poszukiwania swojej pierwszej pracy. Czy warto jest pracować na studiach?

Na przełomie sierpnia i września pracodawcy wznawiają procesy rekrutacyjne po wakacyjnym czasie urlopowym. Wiele z nich to oferty praktyk i staży niewymagające doświadczenia zawodowego i umożliwiające pracę w elastycznych godzinach. – Początek roku akademickiego lub okres tuż przed pierwszym października to prawdopodobnie najlepszy czas na szukanie dodatkowej pracy dla studentów. Wzmożona rekrutacja w wielu firmach sprzyja szukaniu zatrudnienia. Poza oczywistym zdobyciem doświadczenia, które jest nieocenione, młodzi ludzie mogą też liczyć na uzyskanie niezależności finansowej – twierdzi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty pracy i staży w Polsce i za granicą.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak wskazują badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii aż 85% HR-owców uważa, że doświadczenie zawodowe jest warte więcej niż wiedza naukowa zdobyta w tym samym czasie, w tej samej dziedzinie. Dodatkowa praca to spore wyzwanie, ale przede wszystkim najlepsza gwarancja znalezienia stałego zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Stosowanie nabytej wiedzy w praktyce jest świetnym sposobem na to, by swoje oczekiwania względem przyszłej kariery skonfrontować z rzeczywistością – Podjęcie każdej pracy traktowane jest jako dodatkowy atut dla przyszłego absolwenta. Może to być obsługa call center, praca w kawiarni czy inne dodatkowe zajęcie. Każde takie doświadczenie sprawia, że uczymy się pracy w zespole, co pracodawcy stawiają często na pierwszym miejscu na liście swoich wymagań. Zyskujemy umiejętność organizacji czasu i odpowiedzialności, co może mieć decydujące znaczenie w przypadku rekrutacji na nasze wymarzone stanowisko – podkreśla Marcin Kotus z Feender.com.

Kiedy firma nie zapłaci składek za studenta?

Poza wymienionymi plusami wynikającymi z podejmowania zatrudnienia podczas studiów istnieją też pewne niedogodności, które należy brać pod uwagę podczas planowania kolejnego roku akademickiego. Najbardziej oczywistym z nich jest brak wolnego czasu. Do codziennych obowiązków nie należy już tylko nauka i  udział w zajęciach na uczelni, ale też kilkanaście do kilkudziesięciu godzin pracy tygodniowo, często w weekendy.  Wymaga to często ustalenia indywidualnego toku studiów lub zwolnienia z pojedynczych zajęć.  – To prawda, praca podczas studiów wymaga większej odpowiedzialności i umiejętnego gospodarowania swoim wolnym czasem. I choć widok znajomych idących na imprezę w momencie, gdy my wiemy, że następnego dnia musimy być w pracy o 8 rano jest irytujący, to jednak nie należy zapominać, że jest to ogromna inwestycja w przyszłość i gwarancja mniejszych problemów przy szukaniu pierwszej etatowej posady – mówi Marcin Kotus z Feender.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Co jednak powinny zrobić osoby, których program studiów absolutnie wyklucza zagospodarowanie dodatkowych godzin na pracę? – Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które rok akademicki w pełni poświęcają nauce, jest zdobycie wakacyjnego stażu lub pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aplikowanie na wyjazdy zagraniczne, które dodatkowo pozwalają na podniesienie umiejętności językowych i są niewątpliwym atutem w CV. – podsumowuje Marcin Kotus z Feender.com i dodaje – Tak naprawdę każda praktyka jest dobra. Na uniwersytecie również można być bardzo aktywnym i zdobywać doświadczenie, organizując wydarzenia, biorąc udział w konferencjach czy spotkaniach kół naukowych. To, jak chcemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy jest sprawą indywidualną.

Student wynajmuje pokój lub mieszkanie

Źródło: Fender.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA