REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

Anna Ogon
Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą
Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady pracodawca ma obowiązek skierować pracownika, który będzie świadczyć pracę na badania po odbytej chorobie trwającej powyżej 30 dni. Czy pracownica, która chorowała po urlopie macierzyńskim a przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego również musi przejść badania lekarskie?

Problem

REKLAMA

Nasza pracownica 2 miesiące przed urlopem macierzyńskim przebywała na zwolnieniu lekarskim. Wykorzystała urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 4 tygodni, a teraz poprosiła o udzielenie urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. Czy przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego mamy obowiązek skierować ją na kontrolne badania lekarskie z powodu choroby przekraczającej 30 dni, którą pracownica przeszła przed urlopem macierzyńskim – pyta Czytelniczka z Rzeszowa.

W tej sytuacji nie mają Państwo obowiązku kierowania pracownicy przed urlopem wypoczynkowym na kontrolne badania lekarskie. Urlopu tego powinni Państwo udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

REKLAMA

Obowiązek przeprowadzenia badań kontrolnych dotyczy sytuacji, w których pracownik był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni, jeśli przyczyną tej nieobecności w pracy była choroba (art. 229 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Kwestia badań pracownic, które najpierw przebywały na zwolnieniu lekarskim, później na urlopie macierzyńskim, a bezpośrednio po nim wybierały się na urlop wypoczynkowy, budziła wątpliwości. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, w takiej sytuacji urlopu wypoczynkowego można udzielić bez kierowania pracownicy na badania lekarskie (wyrok SN z 9 marca 2011 r., II PK 240/10, OSNP 2012/9–10/113, patrz: www. ekspert3.inforlex.pl). Należy przyjąć, że kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są potrzebne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS od umów zlecenie

Obowiązek pracodawcy skierowania pracownika na badania odnosi się do sytuacji, w której po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni pracownik ma faktycznie świadczyć pracę. W takich przypadkach dopuszczenie do pracy koniecznie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje, narazi się nie tylko na sankcje ze strony inspekcji pracy, ale również na odpowiedzialność finansową względem pracownika za pogorszenie jego stanu zdrowia.

Pracodawca nie ma prawa żądać od pracownicy przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy, jeśli bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rozpoczyna ona urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Jeżeli natomiast bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego czy urlopu macierzyńskiego pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy, nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy. Nie mogą zatem Państwo żądać od swojej pracownicy, aby przed rozpoczęciem urlopu stawiła się w pracy i wykonała badania kontrolne.

Za słusznością stanowiska, że Państwa pracownica nie ma obowiązku wykonywania badań lekarskich w czasie urlopu, przemawia również inny argument. Mianowicie kontrolne badania lekarskie powinny być wykonywane w miarę możliwości w godzinach pracy. Zatem powinny one być wykonywane w dniach pracy, co wyklucza możliwość żądania od pracownika ich wykonywania w czasie wolnym od pracy.

Zaprezentowany pogląd potwierdza także uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, OSNP 2009/15–16/194, www.ekspert3.inforlex.pl). Sąd Najwyższy stwierdził w nim m.in., że urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego.

Mogą zatem Państwo żądać wykonania badań kontrolnych dopiero po zakończeniu przez pracownicę wszystkich zaplanowanych urlopów, pod warunkiem że ich okresy następują bezpośrednio po sobie. Jeżeli zaś pracownica ma w tym czasie wrócić do pracy choćby na 1 dzień, skierowanie jej na badania kontrolne będzie nie tylko dopuszczalne, ale obowiązkowe.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Pracownik stawiający się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku dostarczenia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie spoczywa w takim przypadku na pracodawcy (wyrok SN z 21 czerwca 2005 r., II PK 319/2004, OSNP 2006/3–4/49, www.ekspert3.inforlex.pl).

Pracownica działu księgowości przebywała na urlopie macierzyńskim do końca lutego 2014 r. (przed urlopem macierzyńskim przebywała 3 miesiące na zwolnieniu lekarskim). Pracownica poinformowała pracodawcę, że będzie chciała od 17 marca 2014 r. wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy za bieżący rok. Najpierw jednak chciałaby wrócić na 2 tygodnie do pracy, aby wesprzeć swój dział w trudnym okresie rozliczeniowym. W takiej sytuacji pracodawca przed dopuszczeniem pracownicy do pracy musi skierować ją na badania kontrolne.

Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu również należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Skierowanie na badania kontrolne pracodawca wystawia pracownikowi dopiero po zgłoszeniu przez niego gotowości do pracy.

Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA