| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

Co do zasady pracodawca ma obowiązek skierować pracownika, który będzie świadczyć pracę na badania po odbytej chorobie trwającej powyżej 30 dni. Czy pracownica, która chorowała po urlopie macierzyńskim a przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego również musi przejść badania lekarskie?

Jeżeli natomiast bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego czy urlopu macierzyńskiego pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy, nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy. Nie mogą zatem Państwo żądać od swojej pracownicy, aby przed rozpoczęciem urlopu stawiła się w pracy i wykonała badania kontrolne.

Za słusznością stanowiska, że Państwa pracownica nie ma obowiązku wykonywania badań lekarskich w czasie urlopu, przemawia również inny argument. Mianowicie kontrolne badania lekarskie powinny być wykonywane w miarę możliwości w godzinach pracy. Zatem powinny one być wykonywane w dniach pracy, co wyklucza możliwość żądania od pracownika ich wykonywania w czasie wolnym od pracy.

Zaprezentowany pogląd potwierdza także uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, OSNP 2009/15–16/194, www.ekspert3.inforlex.pl). Sąd Najwyższy stwierdził w nim m.in., że urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego.

Mogą zatem Państwo żądać wykonania badań kontrolnych dopiero po zakończeniu przez pracownicę wszystkich zaplanowanych urlopów, pod warunkiem że ich okresy następują bezpośrednio po sobie. Jeżeli zaś pracownica ma w tym czasie wrócić do pracy choćby na 1 dzień, skierowanie jej na badania kontrolne będzie nie tylko dopuszczalne, ale obowiązkowe.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Pracownik stawiający się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku dostarczenia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie spoczywa w takim przypadku na pracodawcy (wyrok SN z 21 czerwca 2005 r., II PK 319/2004, OSNP 2006/3–4/49, www.ekspert3.inforlex.pl).

Pracownica działu księgowości przebywała na urlopie macierzyńskim do końca lutego 2014 r. (przed urlopem macierzyńskim przebywała 3 miesiące na zwolnieniu lekarskim). Pracownica poinformowała pracodawcę, że będzie chciała od 17 marca 2014 r. wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy za bieżący rok. Najpierw jednak chciałaby wrócić na 2 tygodnie do pracy, aby wesprzeć swój dział w trudnym okresie rozliczeniowym. W takiej sytuacji pracodawca przed dopuszczeniem pracownicy do pracy musi skierować ją na badania kontrolne.

Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu również należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Skierowanie na badania kontrolne pracodawca wystawia pracownikowi dopiero po zgłoszeniu przez niego gotowości do pracy.

Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK