| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony

W obowiązującym systemie prawa pracy możemy wyróżnić kilka rodzajów umów o pracę. Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Z powyższego uregulowania wynika, że Kodeks pracy określa zamknięty katalog umów o pracę.

W niniejszym artykule skupimy się na umowie o pracę na czas określony.

Umowa o pracę na czas określony

Jej zasadniczą cechą charakterystyczną, tak jak wszystkich umów terminowych, jest konieczność określenia końcowego terminu jej trwania, a więc momentu ustania stosunku pracy już przy zawieraniu umowy.

Moment rozwiązania umowy o pracę musi być na tyle precyzyjnie ustalony, by nie rodził wątpliwości co do czasu trwania umowy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 października 1990 r. (I PR 279/90), w którym możemy przeczytać, że jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i narusza interes pracownika jego oświadczenie, w rezultacie którego zakład pracy otrzymuje pełną swobodę co do określenia daty, w jakiej umowa o pracę ma przestać obowiązywać i w ten sposób otrzymuje prawo decyzji, co do faktycznego spowodowania rozwiązania stosunku pracy w każdej chwili.

W niektórych przypadkach zastosowanie umów terminowych na swoje szczególne uzasadnienie. Stosowane jako podstawa do zatrudniania pracowników, których praca ściśle łączy się z kadencją bądź pełnieniem czasowych funkcji. Bardzo często umowy umowy o pracę na czas określony zawierane są w przypadku konieczności zrealizowania określonej inwestycji (przykładowo galerii handlowej). W przypadku inwestycji tego rodzaju jest możliwe określenie z góry punktu czasowego, do którego konieczne będzie zatrudnianie pracowników.

Należy zwrócić uwagę, że niedopuszczalne jest zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, chyba że co innego wynika z przepisów prawa pracy albo z charakteru umowy dotyczącej wykonywania zadań oznaczonych w czasie albo, gdy z innych przyczyn nie narusza to usprawiedliwionego i zgodnego interesu obu stron stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 czerwca 2012 roku w sprawie I PK 222/11.

Dopuszczalne jest umówienie się stron umowy terminowej w kwestii nawiązania kolejnej umowy o pracę, w tym na czas nieokreślony. Do zawarcia umowy może dojść w sposób dorozumiany. Niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieważności takiej umowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2009 roku w sprawie I PK 105/09). Umowa zawarta na czas wykonania określonej pracy, ze wskazaniem miejsca jej wykonywania, nie przekształca się w umowę na czas nie określony, gdy pracownik świadczy pracę zarówno w ustalonym miejscu, jak i w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2001 roku w sprawie I PKN 672/00).

Ustalenie stosunku pracy - kiedy można to zrobić

Urlopy wychowawcze od września 2013

Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę

Zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy, przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem, przy czym pracodawca może domagać się od pracownika odszkodowania w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2012 roku w sprawie III PZP 5/11).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK