Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 

ZUS Z-3b - zaświadczenie płatnika składek - nowy druk ZUS 2012/2013

Zobacz artykuły na temat:działalność gospodarczazuszus 2013
Nowy druk ZUS Z-3b 2012/2013. Od 9 maja obowiązują nowe zasady dokumentowania prawa do zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego. W związku ze zmianami zostały wprowadzone nowe druki, m.in. ZUS Z-3b.
ZUS Z-3b
ZUS Z-3b

Nowy druk ZUS Z-3b

9 maja weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 444).

Przytoczone przepisy wprowadziły nowe wzory druków, które są podstawą przyznania i wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Zmiany dotyczą również zasad dokumentowania prawa do zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego.

ZUS Z-3b zamiast ZUS Z-3a

Jednym z nowowprowadzonych druków jest ZUS Z-3b, czyli zaświadczenie płatnika składek. Z formularzem będzie miał do czynienia:

  • ubezpieczony będący osobą prowadzącą działalność pozarolniczą,
  • osoba współpracująca z osoba prowadzącą działalność pozarolniczą albo
  • duchowny

w przypadku ubiegania się o zasiłek.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Polecamy: Nowe druki ZUS dla przyznania i wypłaty zasiłków 2012/2013

ZUS poinformował, że nowe wzory druków można znaleźć w każdej placówce ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

POBIERZ WZÓR DRUKU ZUS Z-3b

Zainteresowani powinni jednak pamiętać, że pomimo zmiany i wprowadzenia druku ZUS Z-3b druk ZUS Z-3a może być stosowany nadal, do wyczerpania zapasów. Oznacza to, że złożenie wniosku przez uprawnionego zarówno na nowym lub starym formularzu spowoduje, że ZUS zajmie stanowisko w przedmiocie ustalenia prawa do zasiłku.

Uprawnienie powinni jednak pamiętać, że wzory druków zawierające numer NIP nie mogą być wykorzystywane po 31 grudnia 2012 r.

Polecamy: Druk RMUA 2012/2013 - wzór


Liczba komentarzy:
dodano: 2012-07-09 13:21 przez:gość
A tak w ogóle to po co ten druk ZUS z-3b ? Jestem pierwszy raz na zwolnieniu lekarskim od 15 lat (od początku prowadzenia mojej działalności) i zastanawiam się: po jaką ch...ę ten papier ? Oddaję przecież ZLA, a to czy opłacam składki to chyba sam ZUS powinien wiedzieć ...
dodano: 2012-05-18 15:18 przez:gość
ZUS Z-3b to kolejny formularz, który ma byc uproszczeniem względem poprzednika. Czas pokaże. No niby ten NIP zlikwidowali to chociaz parę cyferek mniej do pamiętania.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM