| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Kiedy i jak zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Podkreślenia wymaga fakt, iż obowiązek zgłoszenia darowizny w urzędzie występuje jedynie w przypadku przekroczenia wskazanej wyżej kwoty zwolnionej z opodatkowania. W takim wypadku jeżeli otrzymane świadczenie pochodzi od osób najbliższych (I grupa podatkowa), zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Właściwym formularzem w tej sytuacji jest SD-Z2. Jeżeli zachowane zostaną wskazane terminy i dodatkowo darowizna będzie właściwie udokumentowana, wówczas podlega ona całkowitemu zwolnieniu z opodatkowania.

W przypadku darowizny od osoby z drugiej lub trzeciej grupy podatkowej ww. zwolnienie nie przysługuje. W takim wypadku konieczne jest zgłoszenie otrzymanej darowizny na formularzu SD-3.

Umowa darowizny samochodu

Dokumentowanie darowizny

Jak zostało już wspomniane, darowizna, a raczej jej wartość zgłaszana do urzędu skarbowego za pomocą formularza SD-Z2, powinna zostać właściwie udokumentowana. Jeżeli jej przedmiot stanowią środki pieniężne, wówczas nie powinny wystąpić żadne trudności - wystarczy udokumentować fakt ich otrzymania na rachunek bankowy lub za pomocą przekazu pocztowego.

Więcej komplikacji może pojawić się przy wartościach niepieniężnych stanowiących przedmiot darowizny. W takim wypadku dokumentem potwierdzającym wartość otrzymanego świadczenia stanowi umowa darowizny.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Co jeśli nie zgłoszę darowizny?

Niezgłoszenie w urzędzie skarbowym faktu otrzymania darowizny, jeżeli występuje taki obowiązek, wiąże się z określonymi konsekwencjami. Podatnikowi, który nie dopełni tego wymogu, grozi opodatkowanie karną 20 proc. stawką podatku (zwyczajowo podatek wynosi od 3-20 proc. - w zależności od kwoty nadwyżki ponad tę wolną od podatku oraz bliskości związku osoby obdarowanej i obdarowującej). Stanie się tak w przypadku, gdy obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika na okoliczność dokonania tej darowizny przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

Co więcej, niezależnie od wskazanej wyżej sankcyjnej stawki podatku podatnik, który nie zgłosił darowizny do urzędu skarbowego, powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową w wysokości zależnej od stopnia narażenia budżetu na uszczuplenie podatku.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego
niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »