| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Kiedy i jak zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Podkreślenia wymaga fakt, iż obowiązek zgłoszenia darowizny w urzędzie występuje jedynie w przypadku przekroczenia wskazanej wyżej kwoty zwolnionej z opodatkowania. W takim wypadku jeżeli otrzymane świadczenie pochodzi od osób najbliższych (I grupa podatkowa), zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Właściwym formularzem w tej sytuacji jest SD-Z2. Jeżeli zachowane zostaną wskazane terminy i dodatkowo darowizna będzie właściwie udokumentowana, wówczas podlega ona całkowitemu zwolnieniu z opodatkowania.

W przypadku darowizny od osoby z drugiej lub trzeciej grupy podatkowej ww. zwolnienie nie przysługuje. W takim wypadku konieczne jest zgłoszenie otrzymanej darowizny na formularzu SD-3.

Umowa darowizny samochodu

Dokumentowanie darowizny

Jak zostało już wspomniane, darowizna, a raczej jej wartość zgłaszana do urzędu skarbowego za pomocą formularza SD-Z2, powinna zostać właściwie udokumentowana. Jeżeli jej przedmiot stanowią środki pieniężne, wówczas nie powinny wystąpić żadne trudności - wystarczy udokumentować fakt ich otrzymania na rachunek bankowy lub za pomocą przekazu pocztowego.

Więcej komplikacji może pojawić się przy wartościach niepieniężnych stanowiących przedmiot darowizny. W takim wypadku dokumentem potwierdzającym wartość otrzymanego świadczenia stanowi umowa darowizny.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Co jeśli nie zgłoszę darowizny?

Niezgłoszenie w urzędzie skarbowym faktu otrzymania darowizny, jeżeli występuje taki obowiązek, wiąże się z określonymi konsekwencjami. Podatnikowi, który nie dopełni tego wymogu, grozi opodatkowanie karną 20 proc. stawką podatku (zwyczajowo podatek wynosi od 3-20 proc. - w zależności od kwoty nadwyżki ponad tę wolną od podatku oraz bliskości związku osoby obdarowanej i obdarowującej). Stanie się tak w przypadku, gdy obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika na okoliczność dokonania tej darowizny przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

Co więcej, niezależnie od wskazanej wyżej sankcyjnej stawki podatku podatnik, który nie zgłosił darowizny do urzędu skarbowego, powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową w wysokości zależnej od stopnia narażenia budżetu na uszczuplenie podatku.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK