| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Podatnicy rozliczający się miesięczne

Podatek  za grudzień wpłacają w takiej samej wysokości, jak za listopad, do 20 grudnia bieżącego roku (niejako „z góry”), czyli musimy w grudniu wpłacić podwójną kwotę, jaka została wyliczona za listopad. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej. Podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rozliczenia, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

Podatnicy rozliczający się kwartalnie

Za 4 kwartał podatek wpłacają do 20 grudnia bieżącego roku w wysokości identycznej, jak za 3 kwartał. Tak samo, jak przy metodzie miesięcznych zaliczek, podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rzeczywistego wyliczenia podatku, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Podatnicy wpłacający uproszczone zaliczki

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają także możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonego według skali obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym:
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy,
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa wyżej, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Polecamy: Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Mówi o tym art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Dodajmy, że podatnicy rozliczający się według stawki liniowej również mają możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej przy zastosowaniu stawki 19%. Zaliczki uproszczone płatne są przez cały rok podatkowy w takiej samej wysokości. Podatek  za grudzień 2011 wpłacamy w takiej samej wysokości jak za listopad 2011 do 20 grudnia 2011. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej.

Na podstawie deklaracji rocznych PIT lub CIT, których termin złożenia przypada odpowiednio do 30 kwietnia (dla PIT) lub 31 marca (dla CIT) następnego roku, podatnik wykaże kwotę podatku do zwrotu lub dopłatę.

Polecamy artykuły

Eksperci:

OptiFin sp. z o.o.

Świadczymy kompleksowe usługi księgowe i prawne dla firm.

Mirosława Filipowicz

Doradca Podatkowy, certyfikowana księgowa

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK