REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest przedsiębiorstwo w ustawach podatkowych?

Krzysztof Pysz
Doradca podatkowy nr 11335
PBAP
Czym jest przedsiębiorstwo w rozumieniu ustaw podatkowych?
Czym jest przedsiębiorstwo w rozumieniu ustaw podatkowych?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawy podatkowe, zaś w szczególności ustawa o VAT i ustawy o podatku dochodowym, często uzależniają skutki podatkowe danego zdarzenia gospodarczego od kwalifikacji prawnej składników majątku, będących jego przedmiotem. Najczęściej uznanie określonej masy majątkowej za przedsiębiorstwo spowoduje brak opodatkowania. Dlatego tak istotna jest wstępna ocena zbywanych składników majątkowych, jako mogących lub nie mogących stanowić funkcjonalnie związanych ze sobą elementów, które łącznie mogą pełnić określone zadania. Ekspert wyjaśnia czym jest przedsiębiorstwo w rozumieniu ustaw podatkowych?

REKLAMA

Każda aktywność gospodarcza ma swoją odrębną specyfikę, która przesądza o dokonywanych działaniach inwestycyjnych. Nie ma więc z góry ustalonego, niezmiennego katalogu składników materialnych i niematerialnych, które można by z góry przypisać do każdego funkcjonującego w gospodarce przedsiębiorstwa (którego istnienie jest niezbędne dla uznania osoby za przedsiębiorcę), bez względu na to kto i w jakim celu go prowadzi. W doktrynie prawa podkreśla się niezwykłą wagę przypisywaną funkcjonalnemu związkowi występującemu pomiędzy poszczególnymi składnikami majątku przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Dlatego też to, jakie środki trwałe, oraz wartości niematerialne i prawne nabędziemy, w jakie składniki wyposażenia, środki pieniężne i pozostałe aktywa je wyposażymy, będzie zależało od celu, jaki te wszystkie składniki będą spełniały łącznie. Słowo łącznie gra tutaj kluczową rolę. Oznacza bowiem, iż brak (np.: nie nabycie) przedmiotowo istotnego składnika spowoduje, iż albo nie będziemy mieć do czynienia z przedsiębiorstwem, albo zostanie ono pozbawione cech pozwalających na skuteczne działanie (tzw. podmiot upośledzony).

Takie rozumienie przedsiębiorstwa zawarte jest w treści art. 551 Kodeksu Cywilnego, do którego odsyłają przepisy podatkowe. W myśl tego przepisu przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy: Czy przedsiębiorca może nagrywać rozmowy z kontrahentami?

Obejmuje ono w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
• własność nieruchomości lub ruchomości, w tym: urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
• prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości, oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
• wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
• koncesje, licencje i zezwolenia;
• patenty i inne prawa własności przemysłowej;
• majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
• tajemnice przedsiębiorstwa;
• księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wyrażenie w szczególności ma tutaj odmienne znaczenie niż to, które zwykle nadają mu interpretatorzy ustaw. Zwykle bowiem wyrażenie to oznacza, iż wszystkie wymienione powyżej elementy są niezbędne dla wypełnienia hipotezy przepisu. Zaś w art. 551 Kodeksu Cywilnego wymienione są najbardziej charakterystyczne składniki występujące w przedsiębiorstwie. Jednak nie wszystkie zawsze występują, a często występują zupełnie inne elementy tu nie wymienione. W każdym razie zawsze niezbędna jest indywidualna analiza konkretnych okoliczności sprawy.

Dla przykładu, mogą istnieć przedsiębiorstwa pozbawione składników majątkowych, zaś wyposażone wyłącznie w prawa lub posiadające wyłącznie pewne wartości niematerialne, takie jak „klientelę”, „goodwill”, „know-how”.

Z drugiej strony mogą istnieć przedsiębiorstwa posiadające wyłącznie rzeczy, a nawet jedną rzecz, o ile tylko ta jedna rzecz jest niezbędna do efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa w obrocie. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA