| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Co to jest faktura VAT marża?

Co to jest faktura VAT marża?

Faktury VAT marża wystawia podatnik, dla którego podstawą opodatkowania jest marża. Transakcje, które można opodatkowywać wg tej procedury określa ustawa o podatku od towarów i usług. Do tej grupy należą podatnicy świadczący usługi turystyki oraz dokonujący dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku (pośrednictwo opodatkowane).

Przychodem dla celów podatku dochodowego jest kwota należna z tytułu świadczonych usług, czyli wartość należności wynikająca z faktury VAT-marża, pomniejszona o podatek należny VAT od marży. Kosztami uzyskania przychodów w przypadku szczególnej procedury VAT będzie kwota brutto usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

System Faktur VAT marża daje nam możliwość opodatkowania podatkiem VAT tylko różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną sprzedaży, a nie całości obrotów uzyskanych przez podatnika. 

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w systemie Faktur VAT marża jest marża, która stanowi różnicę między całkowitym przychodem ze sprzedaży, a ceną nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Sprzedawca odprowadza tylko podatek VAT od marży i nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od faktur zakupu.

Odliczenie VAT z faktury - na co uważać?

Definicja podstawy opodatkowania, która została określona w art. 120 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług oznacza, że podatnik może wyliczyć marżę dopiero wówczas, gdy dokonuje sprzedaży danego towaru lub usługi, czyli dopiero gdy jest znana różnica pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą jaką zapłacił podatnik przy nabyciu. W przypadku uiszczenia zaliczki przez nabywcę przed sprzedażą, marża faktycznie jeszcze nie istnieje.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

W przypadku otrzymania tego rodzaju zaliczki, należy wystawić fakturę oznaczoną jako „VAT marża”, przy czym kwota otrzymanej zaliczki nie będzie podlegała opodatkowaniu. W fakturze należy jedynie uwzględnić w kwocie brutto wartość otrzymanej zaliczki. Tak będzie również w przypadku otrzymania każdej kolejnej zaliczki na poczet nabycia towaru, aż do momentu, gdy łączna wartość zaliczek przekroczy kwotę nabycia. Dopiero wtedy pojawi się marża, podlegająca opodatkowaniu. Powstanie dodatnia różnica pomiędzy kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia.

Podsumowując, aby móc zastosować rozliczenie podatku w systemie VAT marża nabycie towarów lub usług musi nastąpić od osoby, która nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, podatnika zwolnionego podmiotowo od podatku, lub od podatnika, który przy dostawie zastosował zwolnienie przedmiotowe albo procedurę opodatkowania marży. Istotny jest tu fakt, że aby zastosować system VAT marża nabywca nie mógł odliczyć na poprzednim etapie podatku VAT.

Najlepszym przykładem stosowania procedury VAT-marża są komisy samochodowe. Komis najczęściej kupuje pojazd od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub umowy komisowej za określoną kwotę. Umowa nie określa kwoty podatku VAT, ponieważ taka transakcja nie podlega ustawie. Tym samym sprzedawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego. Ale sprzedawca jest płatnikiem podatku VAT i gdy dokona sprzedaży musi go naliczyć. Nie wylicza jednak kwoty podatku od całej ceny sprzedaży. Zaczyna od wyliczenia różnicy pomiędzy całkowita ceną sprzedaży, a ceną zakupu. Różnica jest kwotą prowizji brutto. Różnica pomiędzy prowizją brutto i netto jest kwotą podatku VAT, którą sprzedawca jest zobowiązany wpłacić do US.

Polecamy: Jak rozliczyć VAT - sprzedaż wysyłkowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK