| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych może być potrzebne przedsiębiorcy przy zakupie na raty lub staraniu się o kredyt hipoteczny. Kiedy można złożyć wniosek o zaświadczenie o braku długów podatkowych? Kiedy wydanie zaświadczenia wymaga zgody podatnika?

Brak zaległości podatkowych

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych przedsiębiorcy mogą uzyskać na swój wniosek. Zaświadczenia takie nie są wystawiane z urzędu, ale zawsze na wniosek zainteresowanego. Organ podatkowy ma obowiązek wystawić zaświadczenie potwierdzające fakty albo stany prawne wynikające z prowadzonej przez organ ewidencji.

Organ podatkowy może przed wydaniem zaświadczenia o braku zaległości podatkowych przeprowadzić w niezbędnym zakresie postępowanie wyjaśniające.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy wniosek o zaświadczenie przyniesie skutek?

Organ podatkowy będzie obowiązany do wydania wnioskodawcy zaświadczenia w dwóch przypadkach. Pierwszy to ustawowy wymóg urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego ( w tym wypadku braku zaległości podatkowych) oraz, gdy wnioskodawca ma interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia.

Zaświadczenie potwierdza stan prawny lub faktyczny z chwili jego wydania.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Organ pyta o zgodę

W niektórych sytuacjach organ wydający zaświadczenie musi uzyskać zgodę innej osoby. Ma to miejsce, gdy wniosek obejmuje informację o innej osobie niż wnioskodawca.

Organy podatkowe mogą wydać zaświadczenie za zgodą podatnika, jeżeli wnioskodawcą jest:

 - jednostka organizacyjna, która uprawniona jest do udzielania kredytów i pożyczek (na podstawie ustaw regulujących ich funkcjonowanie)

 - kontrahent podatników prowadzących działalność gospodarczą oraz dzierżawców i użytkowników nieruchomości (w zakresie tego opodatkowania)

 - małżonek podatnika, jak również rozwiedziony małżonek podatnika, w zakresie zaległości podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej oraz członków rodziny podatnika odpowiadających solidarnie za zobowiązania podatkowe związane z prowadzoną działalnością

 - wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej albo komandytowo – akcyjnej.

Kredyt podatkowy - jak z niego skorzystać?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK