| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

Wykonywanie działalności gospodarczej, co do zasady, jest określane regułą swobody działalności gospodarczej. W każdej dziedzinie, odpowiednie to tego podmioty, sprawują nadzór i kontrolę. Tak jest również w przypadku działalności polegającej na przewożeniu towarów uznanych za niebezpieczne.

Nadzór nad przewozem drogowym towarów niebezpiecznych, zgodnie z przepisami, sprawuje wojewoda. Nie tylko on jednak powinien dbać o prawidłowość tego przewozu.

Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek, jest obowiązany prowadzić nadzór wewnętrzny nad tymi czynnościami. W tym celu powinien wyznaczyć, na swój koszt, doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych.

Taki obowiązek nie dotyczy jedynie przedsiębiorcy oraz innego podmiotu wykonującego przewóz drogowy towarów niebezpiecznych lub związane z tym przewozem załadunek lub rozładunek tych towarów każdorazowo w ilościach, dla których umowa ADR nie wymaga odpowiedniego oznakowania pojazdu.

Do zadań doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, o którym mowa powyżej, należy w szczególności:

  • doradztwo w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych,
  • stwierdzanie zgodności realizacji przewozu z wymaganiami określonymi w ustawie i umowie ADR,
  • sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności przedsiębiorcy lub innego podmiotu, wykonującego przewóz towarów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek, w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z tym związanych,
  • sporządzanie raportów powypadkowych dla przedsiębiorcy lub innego podmiotu, wojewódzkiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz innych organów prowadzących odpowiednie postępowanie związane z wypadkiem, jeżeli w związku z przewozem towarów niebezpiecznych doznały obrażeń osoby, wystąpiła szkoda majątkowa lub nastąpiło skażenie środowiska.

Oczywiście jest to tylko wyliczenie przykładowe, zaś szczegółowe wyliczenie zadań i kompetencji doradcy określone jest w umowie ADR.

Zadaniem doradcy jest przygotowanie rocznego sprawozdania. Powinien to uczynić w dwóch egzemplarzach, podpisując je imieniem i nazwiskiem oraz wskazując numer swojego świadectwa przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

Po otrzymaniu rocznego sprawozdania, przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący transport jest obowiązany przesłać wojewodzie jeden egzemplarz tego sprawozdania, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku następującego po roku którego dotyczy sprawozdanie, zaś drugi egzemplarz rocznego sprawozdania przechowywać w swojej siedzibie przez okres 5 lat.

Aby zostać doradcą osoba, która do tego pretenduje musi spełnić następujące kryteria:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK