| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Uproszczenia celne dla przedsiębiorców - porada

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców - porada

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców to przede wszystkim rezygnacja z poboru zabezpieczenia na poczet podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu importu, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej, oraz ułatwienia dla agencji celnych w dostępie do uprawnień przysługującym przedstawicielom podatkowym.

Zmiana przepisów polegająca na rezygnacji z zabezpieczenia na poczet podatku VAT jest rozwiązaniem promującym podmioty uznawane za wiarygodne i te, które posiadają pozwolenie na stosowanie uproszczonych procedur lub otrzymały status Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator – AEO).

W zamian za zniesienie tego zabezpieczenia, wprowadzono obowiązek przedstawienia – w ciągu 4 miesięcy – organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu. Podatnik, który nie dotrzyma terminu przedstawienia dokumentów, może utracić na 3 lata możliwość rozliczania podatku w deklaracji. Ułatwienie w dostępie do uprawnień, jakie mają przedstawiciele podatkowi, umożliwia agencjom celnym m.in. prowadzenie w imieniu i na rzecz podatnika dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz sporządzania deklaracji podatkowych bez konieczności posiadania uprawnień do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego.

Wśród innych ułatwień znalazły się: przywozowe zgłoszenia celne w formie elektronicznej (system CELINA), wywozowe zgłoszenia celne (system ECS) czy wprowadzenie formy elektronicznej jako podstawowej formy dokonywania zgłoszeń – INTRASTAT.

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Więcej informacji na temat nowych rozwiązań wdrażanych przez służbę celną znajduje się na stronie:

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/aktualnosci/2011/maj/ulatwienia.pdf

Status Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator – AEO) uprawnia do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony i/lub z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.

Jego zakres obejmuje m.in. podleganie mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznej i kontroli dokumentów, przeprowadzanie kontroli w sposób priorytetowy, uprawnienie do wcześniejszego powiadomienia o wytypowaniu przesyłki do kontroli, uprawnienie do składania przywozowej deklaracji skróconej z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa i możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny.

Polecamy: Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

Źródło: Ministerstwo Finansów; Eu-go.gov.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »