| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Uproszczenia celne dla przedsiębiorców - porada

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców - porada

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców to przede wszystkim rezygnacja z poboru zabezpieczenia na poczet podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu importu, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej, oraz ułatwienia dla agencji celnych w dostępie do uprawnień przysługującym przedstawicielom podatkowym.

Zmiana przepisów polegająca na rezygnacji z zabezpieczenia na poczet podatku VAT jest rozwiązaniem promującym podmioty uznawane za wiarygodne i te, które posiadają pozwolenie na stosowanie uproszczonych procedur lub otrzymały status Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator – AEO).

W zamian za zniesienie tego zabezpieczenia, wprowadzono obowiązek przedstawienia – w ciągu 4 miesięcy – organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu. Podatnik, który nie dotrzyma terminu przedstawienia dokumentów, może utracić na 3 lata możliwość rozliczania podatku w deklaracji. Ułatwienie w dostępie do uprawnień, jakie mają przedstawiciele podatkowi, umożliwia agencjom celnym m.in. prowadzenie w imieniu i na rzecz podatnika dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz sporządzania deklaracji podatkowych bez konieczności posiadania uprawnień do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego.

Wśród innych ułatwień znalazły się: przywozowe zgłoszenia celne w formie elektronicznej (system CELINA), wywozowe zgłoszenia celne (system ECS) czy wprowadzenie formy elektronicznej jako podstawowej formy dokonywania zgłoszeń – INTRASTAT.

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Więcej informacji na temat nowych rozwiązań wdrażanych przez służbę celną znajduje się na stronie:

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/aktualnosci/2011/maj/ulatwienia.pdf

Status Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator – AEO) uprawnia do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony i/lub z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.

Jego zakres obejmuje m.in. podleganie mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznej i kontroli dokumentów, przeprowadzanie kontroli w sposób priorytetowy, uprawnienie do wcześniejszego powiadomienia o wytypowaniu przesyłki do kontroli, uprawnienie do składania przywozowej deklaracji skróconej z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa i możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny.

Polecamy: Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

Źródło: Ministerstwo Finansów; Eu-go.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK