REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować CBA?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Polskiego przedsiębiorcę może kontrolować ponad 40 podmiotów. Również CBA.
Polskiego przedsiębiorcę może kontrolować ponad 40 podmiotów. Również CBA.

REKLAMA

REKLAMA

Polskiego przedsiębiorcę może kontrolować ponad 40 podmiotów. Poza Inspekcją Handlową, Państwową Inspekcją Pracy, czy Urzędem Skarbowym może to być nawet... CBA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) jest to służba specjalna powołana do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Pomimo iż CBA ma uprawnienia głównie do kontroli instytucji państwowych czy samorządowych, to może również kontrolować przedsiębiorcę. Uprawnienia tej służby w kwestii kontrolowania przedsiębiorcy są określone zakresem jej zadań w ustawie z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz.U. 2006 r., Nr 104, poz. 708 z późn. zm.).

REKLAMA

Zadania CBA są zawarte w art. 2 Ustawy. Należy do nich:

Ściganie karne przestępstw przeciwko:

  • działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego,
  • wymiarowi sprawiedliwości, wyborom i referendum, porządkowi publicznemu, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, jeżeli pozostają w związku z korupcją lub działalnością godzącą w interesy ekonomiczne państwa,
  • finansowaniu partii politycznych, jeżeli pozostają w związku z korupcją,
  • obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji i subwencji jeżeli pozostają w związku z korupcją lub działalnością godzącą w interesy ekonomiczne państwa,

Kontrola, mającą na celu:

  • ujawnianie i przeciwdziałanie przypadkom nieprzestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne;
  • dokumentowanie podstaw i inicjowanie realizacji przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 1990 r. o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych;
  • ujawnianie przypadków nieprzestrzegania określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie: prywatyzacji i komercjalizacji, wsparcia finansowego, udzielania zamówień publicznych, rozporządzania mieniem jednostek lub przedsiębiorców oraz przyznawania koncesji, zezwoleń, zwolnień podmiotowych i przedmiotowych, ulg, preferencji, kontyngentów, plafonów, poręczeń i gwarancji kredytowych;
  • kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń majątkowych lub oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne.

Przedsiębiorcy z uwagi na powyższe mogą być kontrolowani głównie z uwagi na naruszenie interesów ekonomicznych państwa m.in. wręczenie łapówki, nielegalne finansowanie partii politycznych, nielegalne postępowanie przy przetargach na zamówienia publiczne, przy przyznawaniu koncesji, zezwoleń, ulg, a także przy obowiązkach podatkowych z tytułu dotacji i subwencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

REKLAMA

Funkcjonariusze CBA w związku z realizacją swoich zadań mogą wydawać polecenia określonego zachowania się osobom (w tym także wpuszczenia na teren kontrolowanego przedsiębiorcy), legitymować i zatrzymywać osoby, przeszukiwać pomieszczenia, dokonywać kontroli osobistej, żądać niezbędnej pomocy od przedsiębiorców, ale tylko prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej, zwracać się o niezbędną pomoc do innych przedsiębiorców w ramach obowiązujących przepisów prawa.

W pewnych ściśle określonych przypadkach funkcjonariusze mogą używać broni palnej. Gdy środki przymusu wskazane powyżej okazały się nieskuteczne (za wyjątkiem użycia broni palnej), wówczas Sąd Okręgowy w Warszawie, na pisemny wniosek szefa CBA po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego może zarządzić w drodze postanowienia kontrolę operacyjną.

Kontrola operacyjna jest niejawna (bez wiedzy i zgody osoby, której ona dotyczy) i polega na kontrolowaniu treści korespondencji, kontrolowaniu zawartości przesyłek, stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalenie (m.in. treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych), czyli w szczególności różnego rodzaju podsłuchy, kontrola komunikacji.

Przy kontroli operacyjnej istnieje również możliwość zakupu kontrolowanego przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

Polecamy: Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować przedsiębiorcę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA