REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest przedsiębiorstwo według kodeksu cywilnego?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Czym jest przedsiębiorstwo według kodeksu cywilnego?
Czym jest przedsiębiorstwo według kodeksu cywilnego?

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę, czym będzie nasze przedsiębiorstwo według przepisów prawa. Przeczytaj poradę eksperta, aby poznać różne definicje odnoszące się do biznesu, którym zarządzasz.

Definicja przedsiębiorstwa jest sformułowana w art. 55(1) Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 1964 nr 16, poz. 93). Przedsiębiorstwo jest w nim zdefiniowane w znaczeniu przedmiotowym, w związku z czym nie nawiązuje do osoby właściciela – podmiotu.

REKLAMA

Pojęcie przedsiębiorstwa różni się od pojęcia rzeczy zbiorowej i zbioru praw, gdyż jego funkcją jest przeznaczenie do realizacji zadań gospodarczych. Skutkiem tego przedsiębiorstwo jako przedmiot prawa musi być w określony sposób zorganizowane jako całość. Przedsiębiorstwo zgodnie z powyższym artykułem jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

REKLAMA

We wcześniejszym okresie obowiązywania tego przepisu powszechnie było przyjmowane przez naukę prawa i przez orzecznictwo, że przedsiębiorstwo można zbyć w drodze jednej czynności prawnej, jednej umowy. Jednakże obecnie przyjmuje się zasadę, że przedsiębiorstwa nie można jednak zbyć przez jedną czynność prawną (tzw. uno acto).

Należy podkreślić, że jeśli w skład przedsiębiorstwa wchodzi np. użytkowanie wieczyste, to nabywca staje się użytkownikiem wieczystym dopiero po wpisie do księgi wieczystej, a nie na mocy samej umowy zbycia przedsiębiorstwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy przedsiębiorca może być inwestorem giełdowym?

REKLAMA

Jeśli wierzytelność wchodząca w skład przedsiębiorstwa może być zbyta tylko za zgodą dłużnika, to do tego zbycia jest potrzebna zgoda dłużnika. Nabywca przedsiębiorstwa nabędzie składniki przedsiębiorstwa sukcesywnie, po spełnianiu kolejnych wymogów, które powinien spełnić.

Należy pamiętać, że w skład przedsiębiorstwa nie wchodzą długi związane z jego prowadzeniem. Jak stanowi art. 55(4) Kodeksu Cywilnego nabywca przedsiębiorstwa odpowiada solidarnie razem ze zbywcą za długi tego przedsiębiorstwa, tzn. wierzyciel może żądać spłaty zobowiązań wynikających z prowadzenia tego przedsiębiorstwa od zbywcy i nabywcy, jak i od każdego z nich z osobna. Strony umowy zbycia przedsiębiorstwa mogą znaleźć się w innej sytuacji związanej z odpowiedzialnością za długi, tzn. można zwolnić zbywcę bądź nabywcę z powyższej odpowiedzialności, ale jedynie wtedy, gdy zgodę na to wyrażą wszyscy wierzyciele przedsiębiorstwa.

Natomiast nabywca może zwolnić się od spłaty długów, o których w chwili nabycia przedsiębiorstwa nie wiedział i mimo zachowania należytej staranności nie mógł się dowiedzieć. Nie należy mylić pojęcia „należytej staranności” z „łatwością dowiedzenia się”, ponieważ zazwyczaj „należyta staranność” to coś więcej niż łatwość i niekiedy występowała będzie dla nabywcy konieczność sprawdzenia w wielu rejestrach czy dokumentach odpowiednich danych.

Powyższe rozwiązanie może znaleźć zastosowanie jedynie wówczas, gdy zbywca w sposób nierzetelny bądź wadliwy prowadził księgi rachunkowe i przez to np. ukrył część długu. Dwie strony umowy zbycia przedsiębiorstwa oczywiście mogą się umówić na jakich zasadach będą spłacać zobowiązania, ale ta umowa będzie obowiązywała jedynie między nimi w sposób niewiążący dla wierzycieli.

Polecamy: Jak przeprowadzić analizę finansową firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA