| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Niższe odsetki od lokat

Niższe odsetki od lokat

W ostatnim miesiącu kolejne banki zdecydowały się na obniżki. Powoli, ale systematycznie spadają zyski właścicieli lokat bankowych.

Niższe oprocentowanie depozytów w ciągu ostatniego miesiąca wprowadziło siedem banków z 33 uwzględnianych w naszym zestawieniu, a tylko jeden zdecydował się na podwyżki. W AIG i BNP Paribas spadło oprocentowanie kwartalnej, półrocznej i rocznej lokaty. Allianz Bank obniżył oprocentowanie kwartalnego depozytu, ale równocześnie podniósł stawki dla półrocznego i rocznego. W BGK spadło oprocentowanie lokaty na 3 i 6 miesięcy, a w mBanku na 3 i 12 miesięcy. Na niższą stawkę dla rocznej polisolokaty zdecydował się Lukas Bank, a w Toyota Bank obniżył oprocentowanie depozytu na 24 miesiące.

Skala obniżek jest dość nieznaczna. Banki nadal starają się pozyskiwać od klientów pieniądze na akcję kredytową. Zależy im też na zatrzymaniu pieniędzy tych, którzy zakładali lokaty na szczycie wojny depozytowej. Z drugiej strony wysokooprocentowane depozyty wciąż są dla banków drogie, więc w kolejnych miesiącach będą nadal powoli obniżały stawki, do czasu aż Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe, co może nastąpić w drugiej połowie roku.

Zobacz też serwis: Kredyty

Jak co miesiąc sprawdziliśmy, w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Jako że stawki lokat zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata.

Najlepszą lokatę na kwartał na kwotę 5 tys. zł oferuje Noble Bank płacąc 5,65 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc. W przypadku depozytu na 6 miesięcy liderem jest Meritum Bank, gdzie założymy lokatę z dzienną kapitalizacją przynoszącą 5,7 proc. w skali roku (7,04 proc. brutto). Jeśli chodzi o roczny depozyt na 5 tys. zł to najwyższe oprocentowanie ma Noble Bank i jest ono identyczne jak w przypadku lokaty na kwartał. Jeśli ktoś myśli o lokacie dwuletniej, to najwyższą stałą stawkę ma Toyota Bank – 6 proc., czyli 4,86 proc. po zapłaceniu podatku Belki. Bank Pocztowy oferuje 7 proc. w skali roku, ale jest to oprocentowanie zmienne. Co ciekawe w ciągu ostatniego miesiąca czołówka w zasadzie się nie zmieniła. Najlepsze oferty pozostają na tym samym poziomie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK