| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Leasing a koszty ubezpieczenia pojazdów osobowych

Leasing a koszty ubezpieczenia pojazdów osobowych

Jeżeli prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad leasingiem samochodów warto jest sprawdzić i porównać cenę ubezpieczenia tych pojazdów, a także dowiedzieć się jakie są koszty likwidacji szkód komunikacyjnych.

W przypadku, gdy koszt ubezpieczenia stanowi element składowy raty leasingowej, rata taka może stanowić koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości.
Natomiast w przypadku, gdy składka ubezpieczenia samochodu osobowego jest odrębnym wydatkiem (tj. jest wyszczególniona na fakturze), możliwość zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów przez leasingobiorcę jest ograniczona.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o pdop nie stanowią kosztów podatkowych koszty składek ubezpieczeniowych ponoszonych na ubezpieczenie samochodów osobowych w części dotyczącej wartości samochodu przekraczającej 20 000 EUR.

Niekiedy przyjmuje się, że ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych składek ubezpieczeniowych ponoszonych na ubezpieczenie samochodów osobowych, których wartość przekracza 20 000 EUR, dotyczy ubezpieczenia autocasco lub innego ubezpieczenia dobrowolnego.

Tym samym przedmiotowe ograniczenie nie obejmuje składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów.

Polecamy: Za ile można sprzedaż samochód po wynajmie

Powyższa interpretacja wymaga jednakże potwierdzenia przez organ podatkowy w drodze indywidualnej interpretacji prawa podatkowego lub skonsultowania z doradcą podatkowym podatnika.

Jeśli samochód był objęty ubezpieczeniem AC oraz uposażonym do odszkodowania zgodnie z umową ubezpieczenia jest leasingodawca, wydatki poniesione przez leasingobiorcę na naprawy powypadkowe mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów jedynie wówczas, gdy leasingobiorca otrzymuje od leasingodawcy zwrot poniesionych wydatków.

Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy może być również koszt tzw. udziału własnego, którym leasingodawca obciąża leasingobiorcę w sytuacji, gdy ubezpieczyciel pokrywa jedynie część kosztów napraw poniesionych przez leasingodawcę.

Polecamy: Rodzaje leasingu a amortyzacja

Nie stanowią natomiast kosztów podatkowych straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem AC (ograniczenie to dotyczy zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych).

Oznacza to, że w przypadku, gdy samochód nie był objęty ubezpieczeniem AC, wydatki poniesione na naprawę powypadkową samochodu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów ani u leasingobiorcy, ani u leasingodawcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK