REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki centralne rozpoczęły interwencję

Problem kryzysu zadłużenia w strefie euro i niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się „zarazy zadłużenia” na Włochy i Hiszpanię nadal pozostają aktualne.
Problem kryzysu zadłużenia w strefie euro i niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się „zarazy zadłużenia” na Włochy i Hiszpanię nadal pozostają aktualne.

REKLAMA

REKLAMA

Bank centralny Japonii zdecydował się na interwencję na rynku jena. Spekuluje się, że Bank of Japan (BoJ) sprzedał 900 mld jenów. Ma to na celu osłabienie japońskiej waluty, której aprecjacja nie sprzyja wzrostowi gospodarczemu.

REKLAMA

Proeksportowa gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni próbuje podnieść się po marcowym kataklizmie, a znaczące umocnienie jena zaprzepaszcza te starania. W ostatnich tygodniach silny wzrost obaw o stan globalnego ożywienia skłaniał inwestorów do szukania miejsc, gdzie można bezpiecznie przechować kapitał, wycofywany z ryzykownych aktywów. Beneficjentem takich transferów stały się złoto, frank szwajcarski i właśnie jen japoński. Dzisiejsza interwencja BoJ doprowadziła do wzrostu kursu USD/JPY do 79,40 z 77,10, co oznacza prawie trzyprocentową przecenę jena. W ciągu ostatniej doby to już drugi przypadek, kiedy bank centralny próbuje działać przeciwko nadmiernej aprecjacji krajowej waluty.

REKLAMA

Wczoraj Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) nieoczekiwanie ogłosił, że zawęża przedział wahań dla trzymiesięcznej stawki Libor z 0-0,75 proc. do 0-0,25 proc., aby utrzymywać stopę procentową „jak najbliżej zera”. Jednocześnie bank zwiększa podaż depozytów na żądanie z 30 do 80 mld franków. W ten sposób SNB chce zwiększyć płynność na rynku pieniężnym i doprowadzić do negatywnych stawek oprocentowania depozytów we franku dla zagranicznych podmiotów. Ma to zniechęcić je do kupowania franka, który obecnie jest najdroższy w całej swojej historii.

Przeczytaj również: Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?

Banki centralne Japonii i Szwajcarii w końcu przestały przyglądać się z boku temu, co dzieje się z walutami ich krajów, jednak ich działania mogą okazać się nieskuteczne, jeśli nie poprawią się perspektywy dla globalnej gospodarki. Jak na razie wszystkie wskaźniki koniunktury wieszczą spowolnienie tempa ożywienia od Stanów Zjednoczonych, przez Niemcy, po Chiny i Japonię. Dodatkowo cały czas aktualny pozostaje temat kryzysu zadłużenia w strefie euro i ryzyka, jakie niesie rozprzestrzenienie się „zarazy zadłużenia” na Włochy i Hiszpanię, odpowiednio trzecią i czwartą gospodarkę Eurolandu. Rentowności obligacji dziesięcioletnich tych państw już przekroczyły 6 proc. i coraz większe obawy budzi wizja konieczności zewnętrznej pomocy finansowej. Dlatego, dopóki na rynkach finansowych nie pojawią się przesłanki do jaśniejszej oceny przyszłości, dopóty awersja do ryzyka będzie skłaniać do ucieczki we franka, jena i złoto.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś w centrum uwagi znajdują się konferencja prasowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz cotygodniowy raport o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA. Trichet może zasygnalizować powrót banku centralnego do skupu obligacji rządowych na rynku wtórnym, co mogłoby przełożyć się na uspokojenie sytuacji na europejskim rynku długu. Ważne też będą odniesienia do stóp procentowych, gdzie w kontekście słabnącego ożywienia coraz bardziej prawdopodobne staje się odwlekanie kolejnej podwyżki i będzie to negatywny sygnał dla notowań euro. Liczba wniosków o zasiłek zbliżyła się w zeszłym tygodniu do 400 tys., podtrzymanie tej tendencji daje szansę na poprawę nastrojów.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA