| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Od paniki do euforii

Od paniki do euforii

Dzisiejsza sesja była bardzo emocjonująca. Najpierw na rynek napłynęła pogłoska, jakoby Merkel i Sarkozy nie poparli opcji opodatkowania banków, co pozwoliłoby uniknąć ogłoszenia „częściowej niewypłacalności” Grecji. W miarę upływu czasu coraz więcej osób, prognozujących wyniki negocjacji, opowiadało się za tym, że da się jednak uniknąć bankructwa.

W efekcie natychmiast zaczęto się obawiać, iż w grę wchodzi jednak wykup obligacji, a informację podgrzały nieoficjalne wypowiedzi szefa Eurogrupy (J.C.Junckera) i cytowane później przez agencje słowa holenderskiego ministra finansów, jakoby opcja częściowego bankructwa była brana pod uwagę. W efekcie notowania euro znów gwałtownie poszły w dół, osłabił nam się też złoty. Około południa napłynęła jednak nieoficjalna informacja od przedstawicieli niemieckiego rządu, których zdaniem Europejski Bank Centralny wyraził zgodę na ten „niewygodny” scenariusz. To mogłoby sugerować, że J.C.Trichet dał się przekonać do tego, aby dalej wspierać Grecję. Pojawiła się szansa na to, że proces kontrolowanego bankructwa mógłby być względnie kontrolowany i ograniczyć możliwość rozlania się paniki na rynkach finansowych. Po godz. 14,00 pojawiły się pierwsze relacje z europejskiego szczytu, które natychmiast poprawiły nastroje. Podano, że EFSF (Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej) miałby dostać większe uprawnienia, okres na spłatę pożyczki dla Greków wydłużonoby do 15 lat. W końcu wezwano też do opracowania „planu Marshalla” dla Grecji, który poprzez tanie pożyczki powinien zaktywizować tamtejszą gospodarkę. Nadal nie wyjaśniona została kwestia udziału sektora prywatnego, nie przedstawiono też technicznych detali odnośnie zmiany sposobu działania EFSF. Diabeł tkwi zatem w szczegółach, które poznamy pewnie za kilka godzin. Mimo to na rynkach zapanowała istna eksplozja…. ale tym razem optymizmu.

Dowiedz się także: Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy franku. Dzisiaj szwajcarski minister gospodarki w wywiadzie dla dziennika Blick przyznał, iż sytuacja w gospodarce zmusza do podjęcia „alarmu”, gdyż w przeciwnym wypadku możemy być świadkami wyraźnego wzrostu stopy bezrobocia. Przyznał, iż SNB powinien wykorzystać przysługujące mu uprawnienia w celu powstrzymania nadmiernej aprecjacji franka. Dodatkowo dzisiejsze dane makro też nie napawały optymizmem – nadwyżka w handlu zagranicznym zmniejszyła się w czerwcu do 1,745 mld CHF z 3,254 mld CHF, ale mocny spadek zaliczył dopiero indeks ZEW, który w lutym spadł do -58,9 pkt. z -24,3 pkt. w czerwcu. Rynek zdaje sobie jednak sprawę z tego, że możliwości SNB w kwestii fizycznej interwencji na rynku CHF są ograniczone. Dlatego też zmiana trendu na CHF może nastąpić tylko w wyniku pojawienia się sprzyjających temu czynników fundamentalnych. Oddalenie ryzyka w kwestii Grecji, czy też ewentualne osiągnięcie porozumienia w kwestii zadłużenia USA, mogą w tym krótkoterminowo pomóc.

Polecamy serwis: Inwestycje

Mimo sporej zmienności, dość ciekawe wnioski płyną z układu dziennych wskaźników, które nie wykluczają możliwości dalszego rozwinięcia się fali wzrostowej. Dzisiaj potwierdzone zostało mocne wsparcie na 1,4150, chociaż rynek na krótko naruszył ten poziom. Jednak późniejsze, gwałtowne wybicie ponad 1,43 daje szansę na rozwinięcie się przedstawianego już tutaj scenariusza zwyżki w okolice 1,4400-1,4500, a konkretnie 1,4430, gdzie przebiega linia trendu spadkowego. Poziom ten powinien być osiągnięty jeszcze w tym tygodniu.

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sytuacja szwajcarskiej gospodarki jest alarmująca, co zwiększa prawdopodobieństwo interwencji SNB.
Sytuacja szwajcarskiej gospodarki jest alarmująca, co zwiększa prawdopodobieństwo interwencji SNB.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK