| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Piąta transza pakietu pomocowego dla Grecji

Piąta transza pakietu pomocowego dla Grecji

Wczoraj pojawiły się spekulacje na temat tego, że Unia Europejska przygotowuje pakiet pomocowy dla Aten, które nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań finansowych. Jeżeli Grecja dostanie w przyszłym miesiącu zapomogę, uchroni to ją przed bankructwem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł wcześniej, że nie wypłaci piątej transzy pożyczki dla Grecji, jeśli UE nie zapewni temu państwu finansowania na 2012 rok.

Rozpoczęte prace nad projektem drugiego programu pożyczkowego w wysokości 65 mld euro oznaczają, że powoli realizuje się jedyny, realny scenariusz pomocy dla Grecji w obecnym otoczeniu rynkowym. Poprawę sytuacji wokół strefy euro najlepiej widać po notowaniach euro, które umocniło się względem dolara do najwyższego poziomu od trzech tygodni (1,4405), a wobec franka zyskało 0,8 proc. Dziś dodatkowym wsparciem dla unijnej waluty stał się artykuł w Wall Street Journal, według którego Niemcy są gotowe pójść na ustępstwa przy ustalaniu warunków pomocy dla Grecji i wycofać żądania o częściowe przeprofilowanie greckiego długu. Przychylność Niemiec dla nowego pakietu jest o tyle istotna, że ostatnio coraz głośniejszy sprzeciw dla wydawania kolejnych miliardów euro na rzecz europejskich bankrutów podnoszono w parlamentach niemieckim, holenderskim i fińskim. Nowy projekt pomocy dla Grecji, w którego skład wchodzą zabezpieczone pożyczki oraz pomoc i nadzór UE nad prywatyzacją, nie oznacza automatycznego przyznania wsparcia, jednak dla unijnej waluty powinien przynieść systematyczne wygaszanie negatywnej presji. Eurodolar, po przełamaniu istotnej strefy oporu w okolicach 1,4350-1,4366, ma szansę kontynuować wzrosty w kierunku 1,45.

Przeczytaj również: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Lepsze nastroje w Europie powinny przełożyć się na poprawę sytuacji na rynku złotego. Ostatnie osłabienie polskiej waluty wynikało z reakcji na sytuację zewnętrzną, toteż stabilizacja nastrojów pozwoli złotemu na aprecjację do poziomów sprzed dwóch tygodni. Pierwsza, silna bariera dla pokonania na parze EUR/PLN to 3,95 i dopiero jej trwałe złamanie da szanse na mocniejszy spadek kursu w tym tygodniu. Złoty może zyskać więcej na parach crossowych względem dolara, franka i funta, w wyniku umocnienia euro wobec tych walut.

Polecamy serwis: Budżet domowy

We wtorkowym kalendarzu na pierwszy plan wysuwa się raport o dynamice polskiego PKB w pierwszym kwartale (prog. 4,4 proc. r/r). Dobry wynik może być wsparciem dla złotego podczas dzisiejszej sesji. Z Eurolandu ważne będą wstępne szacunki inflacji za maj, gdzie oczekuje się stabilizacji wskaźnika HICP na poziomie 2,8 proc. r/r. Wyższy odczyt będzie rodził spekulacje o szybszym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez ECB i przełoży się na umocnienie euro. Po południu z USA napłyną odczyty: indeks cen domów S&P Case-Schiller, Chicago PMI oraz wskaźnik zaufania konsumentów. Szczególnie dwa ostatnie będą istotne dla kształtowania się nastrojów rynkowych w drugiej części dnia.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK