| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Potencjał do aprecjacji złotego utrzymuje się

Potencjał do aprecjacji złotego utrzymuje się

Stwierdzenie J.C. Tricheta, który przyznał w poniedziałek, że inflacja na trwałe przekroczyła cel inflacyjny, usytuowany na poziomie 2 proc., pomogło euro umocnić się względem dolara. W konsekwencji wzrosły nadzieje inwestorów na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb podczas posiedzenia ECB, które odbędzie się 7 kwietnia.

W efekcie kurs eurodolara wzrósł powyżej poziomu 1,4100. Sesja azjatycka przyniosła lekkie uspokojenie nastrojów, natomiast przed początkiem handlu w Europie euro ponownie zaczęło się umacniać. Kluczowe dla notowań eurodolara na poziomie 1,4070 okazało się zachowanie inwestorów. W okolicach tej wartości na rynku międzybankowym istotnie wzrósł wolumen obrotów, po czym kurs EUR/USD zaczął wrastać w okolice poziomu 1,4140. Zachowanie takie może świadczyć o krótkoterminowej przewadze kupujących na rynku głównej pary walutowej. Do czasu decyzji ECB w sprawie stóp procentowych euro powinno w dalszym ciągu utrzymać przewagę nad notowaniami dolara, z perspektywą pokonania poziomu 1,4250.

Z zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu S&P/Case-Shiller dla 20 amerykańskich metropolii oraz indeksu Conference Board. W przypadku drugiego wskaźnika oczekuje się wyniku za marzec na poziomie 65 pkt podczas, gdy poprzedni odczyt wyniósł 70,4 pkt. Niższa wartość tego wskaźnika sugerowałaby spadek optymizmu wśród amerykańskich konsumentów.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Wczorajsze przełamanie przez kurs EUR/PLN ważnego poziomu wsparcia 4,0000, póki co okazało się trwałe. W czasie sesji azjatyckiej oraz tuż przez startem notowań w Europie kurs EUR/PLN próbował powrócić powyżej bariery 4,0000, jednak poziom ten okazał się skutecznym oporem. W pierwszych godzinach handlu na Starym Kontynencie złoty umocnił się względem euro do poziomu 3,9900.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dzisiejsze spadki na europejskich parkietach nie sprzyjają krajowej walucie, jednak mimo to złoty pozostaje relatywnie silny. Prawdopodobnie zbliżająca się decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce oraz oczekiwania na podwyżkę kosztu pieniądza o 25 pb, przekładać będą się na dalsze umocnienie złotego. W przypadku notowań USD/PLN, wciąż ważną strefą wsparcia pozostaje przedział 2,8100-2,8200. Wyjście kursu poniżej tego rejonu stanowiłoby sygnał, przemawiający za dalszym spadkiem notowań USD/PLN.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK