| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Inwestorzy pod wrażeniem spekulacji na temat Portugalii

Inwestorzy pod wrażeniem spekulacji na temat Portugalii

Wydarzenia z ostatnich godzin upłynęły w atmosferze spekulacji. Zdaniem dziennikarzy Financial Times Deutschland państwa strefy euro i przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego wywierają presję na Portugalię, aby ta zaczęła zabiegać o pomoc finansową. Spekulanci byli przygotowani na taki bieg wydarzeń za kilka tygodni. Sprawa Portugalii miałaby odwrócić uwagę od sytuacji w Hiszpanii. Ta ostatnia rzutowałaby na kurs euro i pozwoliła sprawdzić skuteczność unijnych mechanizmów pomocowych.

Teoretycznie złamanie oporów 3,98 i 4,00 to mocne sygnały techniczne, które mogą świadczyć o zmianie trendu na rynku. Niemniej warto wspomnieć, że kluczowe są tutaj okolice 4.0150-4,0250, wyznaczane przez poziomy z lipca i sierpnia b.r. Dopiero naruszenie tej strefy będzie mocnym sygnałem, który mógłby implikować ruch w stronę 4,05-4,06 zł. Na razie większe prawdopodobieństwo ma scenariusz, który zakłada powrót poniżej 4,00 zł jeszcze w dniu dzisiejszym.

Przełamanie 3,00 doprowadziło do testowania kolejnego oporu w strefie 3,02-3,03. Jego złamanie będzie sygnalizować dalszy ruch w stronę 3,0450-3,05. Wiele zależy tutaj od zachowania się EUR/USD. Wydaje się, że bardziej prawdopodobny jest powrót jeszcze dzisiaj poniżej 3,00.

Polecamy serwis: Inwestycje

Przy pierwszym podejściu do linii trendu wzrostowego, pociągniętej po dołkach z 7 czerwca i 10 września na 1,3240, rynek odbił się ładnie w górę. W ostatnich minutach nastąpiło drugie podejście i wsparcie to zostało nieznacznie naruszone. Ma to związek z intensyfikacją obaw o Portugalię i Hiszpanię – ceny tamtejszych obligacji idą mocno w dół. Jeżeli poziom 1,3240 nie obroni się, w ciągu kilku dni dojdziemy w okolice 1,30. Tym samym wydaje się, że w ciągu najbliższych godzin wrócimy wyraźnie powyżej 1,3240, co będzie sygnałem do dalszych zwyżek w przyszłym tygodniu.

Funt naruszył wsparcie na poziomie 1,57, co stwarza pole do ruchu w stronę 1,5650. Wydaje się, że w najbliższym czasie nie zejdziemy głębiej i podobnie jak w przypadku EUR/USD , bardziej realistyczny jest scenariusz powrotu powyżej 1,57 i ruchu do 1,5800-1,5850 w przeciągu kolejnych dni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »