| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Opłacalny kredyt z dopłatą

Opłacalny kredyt z dopłatą

Początkowa rata kredytu preferencyjnego może być nawet o ponad 1000 zł niższa niż „zwykłego” kredytu w złotych. Najniższą marżę kredytu z dopłatą oferuje Bank Pocztowy. O kredyt z dopłatą mogą starać się osoby nie posiadające wkładu własnego.

Dla porównania, jeżeli kredytobiorca chciałby dziś zaciągnąć „normalny” kredyt w złotych w PKO BP na kwotę 380 tys. zł bez wkładu własnego i w wariancie bez innych produktów banku (marża 3,42%, szacunkowe oprocentowanie 8,11%) na 30 lat, miesięczna rata wyniosłaby 2818 zł, zatem byłaby o ponad 1100 zł niższa niż pierwsza rata kredytu z dopłatą w PKO BP.

Cztery z sześciu banków udzielających obecnie kredytu z dopłatą nie wymagają wkładu własnego (Pocztowy, Pekao, PKO BP, Gospodarczy Bank Wielkopolski). Mazowiecki Bank Regionalny wymaga wkładu na poziomie 30%, a Bank BPS 20% (w wariancie bez ubezpieczenia).

Zwiększenie progów cenowych, które kwalifikują mieszkanie do kredytu z dopłatą i równoczesny spadek cen, spowodowały, iż kredyty z dopłatą są zdecydowanie bardziej dostępne. Są miasta i województwa, gdzie niemal wszystkie mieszkania można kupić na kredyt z dopłatą (oczywiście przy spełnieniu pozostałych kryteriów) – wynika z najnowszego raportu NT rynku nieruchomości szybko.pl i Expandera. Ponad 80% całości oferty w Bydgoszczy, w Zielonej Górze, Opolu i Katowicach spełnia wymagania (poziom ceny plus wielkość mieszkania). Podobnie jest w województwach lubuskim, opolskim, podlaskim i śląskim. Według wskaźników z IV kwartału 2008 zbliżone wyniki osiągnęły tylko Zielona Góra i województwo śląskie.

Nadal trudno dostępne są mieszkania, kwalifikujące się do dopłat, w Krakowie (2%) i województwie małopolskim (21%), w Warszawie (15%) i województwie mazowieckim (7%), w Gdańsku (6%) i województwie pomorskim (15%).

Największa poprawa nastąpiła w Bydgoszczy o 49 punktów procentowych zwiększyła się liczba mieszkań kwalifikujących się do kredytów, o 38 punktów procentowych w województwie opolskim i o 22 punkty w Olsztynie.

Porównaj oferty kredytów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »