| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking Kredytów hipotecznych – październik 2009

Ranking Kredytów hipotecznych – październik 2009

W ciągu ostatniego miesiąca nie zaobserwowano zmiany głównych tendencji w ofercie kredytowej banków. Nadal możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych. Nie zmienił się również zakres kredytów w CHF, które oferuje obecnie siedem banków.

Październikowy Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance koncentruje się na omówieniu kredytów z dopłatami w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim. Ponadto, omówione zostaną, przy takich samych parametrach kredytu, kredyty w Euro i CHF oraz najtańsze na rynku kredyty w PLN.

Kredyty z dopłatami w ramach programu Rodzina na Swoim cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Kredytów z dopłatami udzielają banki, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Z tego względu oprocentowanie kredytu uzależnione jest od marży danego banku oraz stawki referencyjnej ogłaszanej przez agencję informacyjną Banku Gospodarstwa Krajowego. Są to kredyty złotówkowe, w ramach których funkcjonują dopłaty umożliwiające obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej przez okres 8 lat. O kredyt z dopłatami w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim mogą ubiegać się rodziny oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, które dodatkowo spełniają szereg warunków.

  1. właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego
  2. osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny
  3. osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
  4. najemcą lokalu mieszkalnego.

W ramach programu Rodzina na Swoim skredytować możemy mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m2 oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m2. Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania o powierzchni 50 m2 w cenie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym i interesuje nas kredyt w wysokości 280 tys. zł. Musimy dodatkowo pamiętać, że ustawa wprowadza ograniczenia dotyczące ceny metra kwadratowego mieszkania lub domu. Są one określone tzw. wskaźnikami przeliczeniowymi kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla wybranych województw.

Okazuje się, że na rynku mamy dostęp do dość różnorodnej oferty banków w tym zakresie, co prezentuje tabela 1. Różnice uwidaczniają się nie tylko w samym oprocentowaniu kredytu, prowizji za jego udzielenie, ale także w dodatkowych wymaganiach stawianych przez banki np. obligatoryjne ubezpieczenie na życie. Klienci muszą pamiętać również o tym, że rata ich kredytu po 8 latach zdecydowanie wzrośnie.

Osoby nie do końca przekonane do kredytu w programie Rodzina na Swoim lub nie spełniające warunków niezbędnych do ubiegania się o taki kredyt, powinny przeanalizować opcję kredytu walutowego. Obecnie dostępna jest na rynku bardzo ciekawa oferta kredytów walutowych, zwłaszcza w CHF i w Euro. Należy się jej jednak przyjrzeć uważnie, bo w niektórych bankach, przy takich samych parametrach kredytu, kredyt w Euro będzie dla nas korzystniejszy niż w CHF. Przyjmijmy takie same założenie, jak przy kredycie z dopłatami. Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania w kwocie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym w wysokości 70 tys. zł. Interesuje nas kredyt w wys. 280 tys. zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK