| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

Dla większości kredytobiorców grudzień okazał się znakomitym miesiącem do zaciągnięcia długu. Banki obniżyły przeciętne marże i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Istotne jest to, że obniżki dotyczyły zarówno kredytów walutowych, jak i złotowych.

Średnia marża dla kredytu złotówkowego wyniosła 1,55% i była o 0,15 p.p. Niższa, w stosunku do poprzedniego miesiąca. Znalazło to również odzwierciedlenie w mniejszym oprocentowaniu, którego mediana w grudniu wyniosła 5,49%. Nastąpił spadek o 0,16 p.p.

W ostatnim miesiącu 2010 roku nastąpiły również dość duże zmiany w czołówce najlepszych ofert na rynku. Grudniowe zestawienie w rodzimej walucie wygrał HSBC, który oferował oprocentowanie kredytów w PLN na poziomie 5,14%. Tuż za nim uplasował się Deutsche Bank z oprocentowaniem w wysokości 5,20% oraz listopadowy zwycięzca, ING Bank Śląski, który pomimo utrzymania najniższej marży, wynoszącej tylko 1,05%, stracił pozycję lidera z powodu wzrostu stawki bazowej. Za nim niewiele w tyle pozostawały Eurobank z oprocentowaniem wynoszącym 5,21% i Alior Bank, proponujący oprocentowanie 5,25%. Najwyższe oprocentowanie, aż 7,18%, znajdowało się w ofercie Mazowickiego Banku Regionalnego. Drugie miejsce od końca zajął Pekao BH z oprocentowaniem 6,66%, a trzecie – BGŻ z oprocentowaniem 6,26%.

Przeczytaj również: Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Bardzo ciekawy przebieg miała grudniowa walka banków na polu kredytów denominowanych w europejskiej walucie. Przeciętna marża wyniosła 2,30% i była aż o 0,2 p.p niższa, w porównaniu do zeszłego miesiąca. Z kolei mediana oprocentowania ukształtowała się na poziomie 3,31%. Zarówno liderem, jak i jedynym bankiem, który obronił swoją wysoką pozycję sprzed miesiąca, był DnB Nord. W grudniu oferował on kredyty hipoteczne, oprocentowane na 2,63% w skali roku, przy marży na poziomie 1,60%. Kolejne miejsce zajęły Multibank oraz Raiffeisen, które dzięki obniżce marży awansowały ze środka stawki wprost na podium. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie o 0,5 p.p, natomiast drugi aż o 0,61 p.p. Na uwagę zasługuje również kredyt dwu walutowy banku BNP Paribas. Połowa środków pożyczana jest w PLN, a połowa w EUR, zaś oprocentowanie części walutowej wynosi 2,51%.

Polecamy serwis: Lokaty

Trwający od dłuższego czasu marazm na rynku kredytów w CHF usiłowały przełamać 3 banki: mBank, Multibank oraz Nordea. Dwa pierwsze obniżyły zarówno marże, jaki i oprocentowania o 0.1 p.p i tym samym powróciły do poziomów z listopada. Z kolei Nordea podwyższyła obie stawki 0,2 p.p, przez co utraciła dotychczasowy prym w tym segmencie na rzecz Banku BPH. Średnie, rynkowe oprocentowanie i marża wyniosły odpowiednio 3,91% i 3,80%.

Tomasz Gołyś, Analityk Expandera

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK