REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Porównaj kredyt w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową

Dzięki kredytowi zrealizujemy nieprzewidziany wydatek. Fot. Fotolia
Dzięki kredytowi zrealizujemy nieprzewidziany wydatek. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją różne sposoby na pozyskanie gotówki, a poszczególne kredyty różnią się między sobą. Z kartą kredytową skorzystamy z okresu bezodsetkowego, dzięki kredytowi w koncie odroczymy termin spłaty zobowiązania, a kredyt gotówkowy otrzymamy niemal natychmiast. Jakie wady i zalety mają poszczególne produkty kredytowe?

Zima to okres kiedy, z jednej strony mamy niemal same wydatki, a z drugiej zaś strony widzimy, ile przyjemności i satysfakcji mogą przynieść wymarzone ferie zimowe, nowy sprzęt RTV czy AGD albo wyprawienie uroczystości rodzinnej z wielką pompą. Co począć, jeśli nasza domowa kasa świeci pustkami? Skorzystać z dostępnej formy kredytowania.

REKLAMA

Tu pojawia się pytanie: z jakiej? Bo przecież na rynku bankowym dostępny jest cały wachlarz potencjalnie najlepszych propozycji kredytów. Przeanalizujmy te najpopularniejsze, czyli kredyt w koncie (popularny kredyt odnawialny), kredyt gotówkowy oraz kartę kredytową.

Plusy i minusy kredytu w koncie

REKLAMA

Jeśli w banku, do którego co miesiąc wpływa nasza pensja, nie posiadamy jeszcze linii kredytowej, warto zapytać o jej dostępność. Jest to rodzaj kredytu, przyznawanego niemal automatycznie za sam fakt przekazywania do banku swoich dochodów. Zazwyczaj okazuje się on również jedną z najtańszych form kredytowania. Bank dobrze zna swojego klienta, zatem hipotetycznie ponosi mniejsze ryzyko.

Plusem kredytu w koncie jest to, że można w danym miesiącu zapłacić wyłącznie odsetki od wykorzystanego kredytu, a spłatę kapitału przenieść samodzielnie na kolejny okres. Minusem takiego rozwiązania często okazuje się to, co złośliwi nazywają niekończącą się historią, czyli wpadnięcie w spiralę zadłużenia – limit dostępny jest dla nas w każdej chwili i bez żadnych formalności, możemy go wydać nawet tego samego dnia bez dodatkowych pytań. Łatwo nadużyć tej swobody.

Szukasz kredytu i nie chcesz przepłacić? Sprawdź te oferty!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyt gotówkowy – wady i zalety

REKLAMA

Kredyt gotówkowy, w odróżnieniu od kredytu w koncie, przyznawanego na podstawie historii kilkumiesięcznej współpracy klienta z bankiem, może zostać udzielony niemal każdemu człowiekowi z ulicy, nawet osobie dotychczas w żaden sposób nie związanej z bankiem. Oczywiście, w zamian za takie ryzyko oraz fakt, że pożyczka przyznawana jest w błyskawicznym tempie – czasem nawet w kwadrans – bank każe sobie słono zapłacić. To na pewno minus tego rozwiązania – najczęściej w tym przypadku stosuje się aż 5% stawkę prowizji oraz kilkunastoprocentowe oprocentowanie w skali roku.

Na plus zadłużenia w tej kategorii niewątpliwie wpływa fakt, że raty w przypadku kredytu gotówkowego są równe i spłacamy od samego początku zarówno kapitał, jak również odsetki. Z przyznaniem takiego kredytu wiążą się naprawdę uproszczone do niezbędnego minimum formalności, do których zaliczyć trzeba okazanie dowodu tożsamości oraz przedstawienie dokumentu, umożliwiającego weryfikację wysokości i źródła uzyskiwanych dochodów.

Mocne i słabe strony karty kredytowej

Karta kredytowa jest z jednej strony bardzo kusząca (nieoprocentowany kredyt nawet do 60 dni). Z drugiej jednak strony, w przypadku niespłacenia wymaganego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, wpadamy w normalne oprocentowanie kredytu, które nierzadko sięga 20%. Warto jednak dodać, że przy płatnościach kartą otrzymujemy możliwość skorzystania z bogatej oferty programów rabatowych oraz lojalnościowych, co tylko wyzwala w nas, konsumentach, dodatkową ochotę i chęć dokonywania zakupów.

Karta kredytowa, podobnie jak kredyt gotówkowy, może zostać przyznana nawet nowemu klientowi, który nie jest dobrze znany w banku. Raty miesięczne zazwyczaj ustalone zostają jako określony, minimalny pułap zadłużenia, który należy w cyklach miesięcznych spłacić i zazwyczaj wynosi on około 3%. Warto jednocześnie dodać, że w ramach wielu programów kartowych, za każdą naszą transakcję możemy otrzymać zwrot dokonanych wydatków albo wesprzeć określoną inicjatywę społeczną czy kulturalną.

Polecamy serwis: Lokaty

Ile kosztują poszczególne kredyty?

Przyjmijmy, że zamierzamy spłacić nasz kredyt w kwocie 10 000 zł w ciągu 33 miesięcy, zaś w przypadku karty spłata dokonywana będzie w części wymaganej (minimalnej) – tak wyglądają comiesięczne raty (na bazie rzeczywistych rezultatów wyszukiwania w aktualnej ofercie Polbanku EFG):

  • Kredyt na Miarę (kredyt gotówkowy) – rata 357 zł;
  • Kredyt Bezpieczny (Kredyt odnawialny) – rata 366 zł;
  • Karta kredytowa ok. 370 zł.

Jak widać, powyższe różnice w miesięcznych ratach są znikome i na ostateczny wybór danej oferty ma szereg innych czynników – np. to, jak szybko chcemy otrzymać kredyt (najpóźniej dostaniemy kartę kredytową). Najwięcej trudności z pozyskaniem kredytu mają nowi klienci, którzy liczą na kredyt w koncie, zaś za kredyt gotówkowy na starcie zapłacą najwyższą prowizję.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty pożyczek!

Co kredyt mówi o tobie?

Jak dowiedzieliśmy się z wcześniejszej analizy i powyższego opracowania, wszystkie produkty kredytowe, opisywane w tym materiale, mają swoje silne i słabsze strony. Różnią się ceną, elastycznością spłaty, warunkami niezbędnymi do spełnienia przez kredytobiorcę czy też formą wypłaty środków. Innymi słowy, wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań klienta.

Koszt kredytu jest porównywalny, jeśli weźmiemy pod uwagę miesięczne raty, zaś sam proces ich przyznawania wygląda różnie, co nie zmienia faktu, że w każdej sytuacji bank zbada naszą wiarygodność i zdolność kredytową. Dopiero na tej podstawie przyzna nam środki.

Dużo łatwiej jest mimo wszystko otrzymać kredyt niż później mozolnie spłacać go przez długie miesiące. Decyzję o wysokości i terminie spłaty kredytu podejmujmy rozsądnie i rozważnie tak, ażeby nie zapłacić zbyt wysokich odsetek, ani nie zadłużyć się nadmiernie.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA