| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Jak płacić kartą kredytową bez dodatkowych opłat?

Jak płacić kartą kredytową bez dodatkowych opłat?

Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie pozwoli tanio korzystać z kart kredytowych. Ważne jest, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach opłaca się płacić kartami kredytowymi. Warto również poznać podejście banków do zakupów na raty czy ogólnego zadłużenia na karcie kredytowej.

Citi Handlowy pozwala swoim klientom na darmowe płacenie rachunków domowych (nie pobiera prowizji od transakcji), np. za gaz, prąd czy wodę. Wystarczy spłacić zadłużenie w terminie i wcześniej poinformować konsultanta na infolinii o chęci skorzystania z tej oferty, a następnie zdefiniować odbiorców naszych płatności. Przykładów innych dodatkowych usług jest bardzo wiele.

Użytkowanie karty

Wracając do kwestii okresu bezodsetkowego: banki, informując np. o długości tego okresu, wynoszącego 54 dni, podają nam sumę cyklu rozliczeniowego (czyli 30 dni) i okresu prolongaty, (pozostałe 24 dni). Oznacza to, że jeśli cykl rozliczeniowy rozliczany jest 1. dnia miesiąca, to jeżeli wykonamy transakcję 2. dnia, mamy jeszcze 53 dni na spłatę zadłużenia. Ale jeśli transakcji dokonamy 28 dnia, to na spłatę tego zobowiązania zostaje nam już tylko 26 dni. A odsetki zostaną naliczone od dnia dokonania transakcji.

Polecamy serwis: Budżet Domowy

Unikajmy też używania karty kredytowej do wypłacania gotówki z bankomatów. Banki często ustalają spore prowizje na wybranie gotówki, sięgające kilku procent wysokości pobieranej kwoty, przy czym nie będzie to kwota niższa niż określona w taryfie opłat i prowizji, czyli wyniesie przynajmniej kilka złotych. Co gorsza, operacje gotówkowe nie są objęte okresem bezodsetkowym!

Dbajmy o to, by spłacać swoje zobowiązania w terminie. Inaczej zostaną naliczone odsetki, których wysokość może dotkliwie wpłynąć na nasze finanse. Jeśli nie posiadamy środków na spłatę całości zadłużenia, pamiętajmy o wykonaniu przynajmniej wymaganej przez bank spłaty minimalnej. Jest to ważne z tego względu, że w innym przypadku zapłacimy nie tylko odsetki od swoich zobowiązań, ale również karę.

Bądźmy ostrożni przy wykonywaniu przelewów z rachunku karty kredytowej. Zwykle są one opatrzone wysoką prowizją, wyrażoną w procentach, a minimalna wysokość prowizji to przynajmniej kilka złotych. Co więcej, jeżeli bank uznaje takie przelewy za transakcje gotówkowe, odsetki będą naliczane od chwili wykonania przelewu. Traktujmy więc tę możliwość jedynie jako opcję awaryjną.

Dodatkowe finansowanie dzięki karcie kredytowej

Jeżeli przy wyborze karty oraz jej użytkowaniu będziemy się trzymać tych kilku prostych zasad, opłaty nie powinny nas zaskoczyć, a być może uda się nawet ograniczyć je do zera. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z wieloma ofertami kart – a tych na rynku nie brakuje. Banki prześcigają się w obniżaniu poszczególnych opłat i prowizji, a do tego oferują znaczną gamę dodatkowych usług.

Odpowiedni wybór i użytkowanie pozwolą też uniknąć niebezpiecznego przekredytowania i spirali zadłużenia. Pamiętajmy - plastikowy kredyt wciąż jest jedynie produktem w naszych rękach. Jeżeli będziemy z głową używać karty kredytowej, nie stanie się ona źródłem niepotrzebnych problemów.

Eksperci TotalMoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK