| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

W styczniu br. o 40% zwiększyła się liczba rozpoczętych budów lokali mieszkaniowych w porównaniu z początkiem roku 2010. Dlaczego jednak liczba wydanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się? Eksperci zrzucają mniejszą podaż mieszkań na karby pozostałości po kryzysie.

Pomimo tego w styczniu już po raz ósmy z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc zwiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Styczeń br., względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł ponadto 27-procentowy spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Było ich w poprzednim miesiącu 9,3 tys. W dalszym ciągu jest to echo kryzysowego zahamowania rozpoczynanych inwestycji. W przypadku deweloperów i spółdzielni spadek liczby oddanych mieszkań był bowiem znacznie większy niż obserwowany na całym rynku. Wynosił on odpowiednio 35,9 oraz aż 88,4%.

Porównując styczniowy wynik z grudniowym, łatwo zauważyć 38-procentowy spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Pomimo tak dużej dynamiki jest on jednak w pełni uzasadniony. Od pięciu lat na przełomie grudnia i stycznia liczba oddanych do użytkowania mieszkań spadała przeciętnie o 30%.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK