| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Dlaczego reforma OFE może skończyć się porażką a rok 2011 - być chudy dla strefy euro?

Dlaczego reforma OFE może skończyć się porażką a rok 2011 - być chudy dla strefy euro?

Ostatni tydzień roku 2010 był skąpy, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne. Najbardziej interesujące wśród wskaźników makro były dane na temat gospodarki USA, zaś w Polsce – rządowy projekt reformy systemu emerytalnego. Przewidywania na najbliższą przyszłość są dość mgliste.

Rozpoczęcie roku 2011 na warszawskiej giełdzie najbardziej zależne będzie od rozwoju sytuacji na froncie europejskiego kryzysu fiskalnego. Można przyjąć, że państwa peryferyjne strefy euro największe problemy mają jeszcze przed sobą. Spadkowe notowania europejskich indeksów akcji, obserwowane w ostatnich dniach minionego roku, wyraźnie wskazują na to, że inwestorzy obawiają się kolejnego etapu eskalacji kryzysu.

W 2011 roku dobre perspektywy rysują się dla kursów amerykańskich akcji. To trzeci rok cyklu prezydenckiego. Dane historyczne wskazują na to, że szansa na zakończenie roku przez giełdowych inwestorów „na minusie” jest bardzo niewielka. Dobrą koniunkturę gospodarczą w tym roku mają zapewnić sterydy w postaci kontynuowanej na niespotykaną dotąd skalę, ekspansywnej polityki monetarnej i fiskalnej. Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej w USA wspierać może również koniunkturę na giełdach akcji rynków wschodzących oraz na giełdach towarowych.

Końcówka roku wyraźnie wskazuje na rozpoczęcie globalnego trendu wzrostu rentowności dłużnych papierów wartościowych. Wiele argumentów sugeruje, iż może on być kontynuowany, co będzie oznaczać niskie lub nawet ujemne stopy zwrotu z inwestycji w obligacje.

Jakkolwiek w skali globalnej rok 2011 ma szansę być udany dla inwestujących w aktywa obarczone ryzykiem, takie jak akcje czy surowce, to wciąż pozostaje wiele czynników ryzyka, które najprawdopodobniej zwiększą zmienność ich notowań. Najbardziej zagrożona wydaje się być Europa z jej trudnymi do przewidzenia, ostatecznymi konsekwencjami trwającego kryzysu fiskalnego, którego apogeum będziemy oglądać prawdopodobnie w tym roku. Ewentualne spadki na europejskich rynkach akcji i obligacji będą z pewnością odczuwalne także w Polsce. Warszawska giełda może dodatkowo ucierpieć z powodu reformy systemu emerytalnego.

Zagrożeniem dla globalnej koniunktury gospodarczej jest również bardzo prawdopodobna kontynuacja zacieśniania polityki pieniężnej w Chinach. Dla rynków wschodzących niebezpieczeństwo stwarza presja na aprecjację ich walut. W USA za największego wroga inwestorów może okazać się brak wyraźnej poprawy na rynku pracy oraz kontynuacja obserwowanego od kilku miesięcy spadku cen nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK