REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3,7 tys. zł za metr kwadratowy w Chinach

Na chińskim rynku nieruchomości nastąpiło ochłodzenie koniunktury.
Na chińskim rynku nieruchomości nastąpiło ochłodzenie koniunktury.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy dzień sesji w lipcu na rynkach finansowych rozpoczął się w spokojnych nastrojach. Po nerwowej atmosferze, która towarzyszyła głosowaniu greckich posłów, uczestnicy rynku zaczynają koncentrować się bardziej na kwestiach gospodarczych.

REKLAMA

Dziś poznaliśmy czerwcowe wskaźniki PMI dla przemysłu w większości istotnych gospodarek. Wskaźnik poszedł w dół w bardzo wielu przypadkach. W Polsce obniżył się do 51,2 pkt. z 52,6 pkt. miesiąc wcześniej. Regres rozwoju dotknął też chiński przemysł. Wyraźnie wskaźnik pogorszył się w Indiach, co dla nas jest bardzo istotne. Również słabsze wyniki odnotowano w Niemczech i strefie euro, które są dla nas najważniejszymi partnerami handlowymi. Potwierdzają się zatem tendencje z poprzednich miesięcy, wskazujące na wytracanie siły przez ożywienie gospodarcze.

REKLAMA

Znalazło to odbicie w przebiegu zdarzeń na rynkach finansowych w czerwcu, kiedy to pierwszy raz od lutego 2009 r., czyli od momentu zakończenia kryzysu, doszło do jednoczesnego spadku cen akcji, surowców i obligacji na świecie. Globalny indeks giełdowy stracił 1,5%, towary potaniały o przeszło 5%, obligacje skarbowe o 0,3%, a korporacyjne o blisko 0,7%. Fakt, że wszystkie aktywa zachowały się tak słabo pierwszy raz od tak długiego czasu, jest wymowny i tym bardziej na porządku dziennym stawia pytania nie tylko o krótkookresową koniunkturę na rynkach finansowych, ale też o perspektywy w średnim i dłuższym terminie. W tej perspektywie wydaje się, że lipiec może przynieść ostateczne rozstrzygnięcia.

Dowiedz się także: Jak zdobyć pieniądze na drugie mieszkanie?

W lipcu prawdopodobnie wyklaruje się sytuacja na rynkach finansowych. Być może inwestorzy będą mogli wyciągnąć konkretne wnioski w kwestii koniunktury w dłuższym terminie.

Rynek nieruchomości w Chinach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród 10 największych chińskich miast 8 odnotowało w czerwcu regres cen w ujęciu miesięcznym. W Szanghaju wzrost wyniósł 0,1%, a w Pekinie ceny w takim samym stopniu obniżyły się. Jednocześnie w skali całego kraju nastąpił wzrost o 0,4% wobec 0,5% w maju. 75 ze 100 monitorowanych przez SouFun miast mieszkania podrożały. W skali roku wzrost wyniósł 5,2%. Średnia cena metra kwadratowego sięgnęła 1370 USD.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynek nieruchomości w USA

W II kwartale spadły ceny i sprzedaż apartamentów na Manhattanie. Liczba transakcji zmniejszyła się w skali roku o 3,8%, do 2650. Ceny poszły w dół o 5,5%, do 850 tys. USD.

Taką sytuację tłumaczy się wygaśnięciem w połowie minionego roku zachęt podatkowych, które skłaniały do zamknięcia przed końcem czerwca 2010 r. transakcji. Teraz tworzy to podwyższoną bazę porównawczą. Przeciętnie na sprzedaż nieruchomości na Manhattanie potrzeba 136 dni, 30% więcej niż rok wcześniej.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA