REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeksy coraz bardziej zdecydowanie idą w dół

Fatalne dane na temat niemieckiej gospodarki i amerykańskiego bezrobocia nie zachęcają do inwestowania.
Fatalne dane na temat niemieckiej gospodarki i amerykańskiego bezrobocia nie zachęcają do inwestowania.

REKLAMA

REKLAMA

Telenowela o danych gospodarczych w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponieważ scenariusz nie jest pozytywny, widzowie są niezadowoleni i na parkietach uwidaczniają się zniżki. Ostatnie rekordy mogą już odejść do lamusa.

REKLAMA

Początek notowań na warszawskiej giełdzie był umiarkowanie pesymistyczny. Główne indeksy traciły na otwarciu po około 0,2 proc. W ciągu pierwszej godziny handlu bykom udało się na chwilę doprowadzić do wyjścia nieznacznie powyżej poziomu środowego zamknięcia. Radość trwała jednak krótko. Napór podaży trudno było powstrzymać. Około godziny 13.00 wskaźnik naszych największych spółek tracił już ponad 0,5 proc. Nienajlepsze nastroje pogorszyły się po fatalnych danych z niemieckiej gospodarki. W marcu zanotowano tam 4 proc. spadek zamówień w przemyśle, podczas gdy spodziewano się ich niewielkiego wzrostu. W porównaniu do marca ubiegłego roku zamówienia były wyższe o 8,4 proc., jednak ich dynamika mocno rozczarowała po marcowej zwyżce o 21,1 proc. Po tej zaskakującej informacji byki starały się otrząsnąć i zmniejszyć nieco skalę spadku indeksów. Szło to jednak opornie, a kilkadziesiąt minut później szanse na poprawę zniweczyły dane zza oceanu. Okazało się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 474 tys. Była więc o 64 tys. większa niż się spodziewano i o 43 tys. wyższa niż w poprzednim tygodniu. Na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż nie widać sygnałów poprawy.

REKLAMA

Liderami spadków na naszym parkiecie zostały spółki surowcowe. Początkowo najmocniej cierpiały papiery Lotosu. Do południa skala zniżki zwiększyła się z 1 do 3 proc., później jednak strata została ograniczona do 1,5 proc. Podaż przycisnęła za to akcje PKN Orlen, które traciły po południu 3 proc. i KGHM. Walory miedziowego kombinatu przeceniane były o prawie 4 proc. Wielkiej chęci do wyprzedaży brakowało w przypadku pozostałych blue chipów. Po ponad 1,5 proc. w dół szły jedynie walory Getinu i PBG, po około 1 proc. spadały papiery Bogdanki i TVN.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Rano na głównych giełdach europejskich widoczna była chęć odreagowania środowych, mocnych spadków. Indeksy nad kreską przebywały jednak tylko do południa. Dane z niemieckiego przemysłu odebrały bykom argumenty. Indeks we Frankfurcie w najgorszym momencie tracił ponad 1 proc. Także w Paryżu zniżka przekroczyła 1 proc. Jedynie w Londynie sięgała 0,7 proc. Spośród pozostałych parkietów najgorzej radziły sobie Ryga i Moskwa, gdzie spadki sięgały 2 proc. Na większości pozostałych giełd zniżki nie były zbyt duże i nie przekraczały kilku dziesiątych procent.

Polecamy: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel na Wall Street zaczął się od spadków, sięgających 0,5-0,6 proc. Gdy okazało się, że amerykańscy inwestorzy nie są skłonni do nerwowego pozbywania się akcji i skala zniżki nieco zmniejszyła się z czasem, nastroje na europejskich parkietach uległy nieznacznej poprawie. Ostatecznie nasz indeks największych spółek stracił 0,68 proc., WIG spadł o 0,56 proc., mWIG40 o 0,26 proc., a sWIG80 o 0,23 proc. Obroty wyniosły prawie 1,2 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA