REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słomiany zapał graczy na zwyżkę

W piątek najlepszymi wynikami mogły pochwalić się giełdy w Anglii, na Węgrzech, w Turcji, ale również w Polsce.
W piątek najlepszymi wynikami mogły pochwalić się giełdy w Anglii, na Węgrzech, w Turcji, ale również w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze godziny handlu na europejskich parkietach należały do byków. Jednak po południu na większości giełd inicjatywę przejęły niedźwiedzie. Warszawskiej GPW udało się zakończyć dzień nad kreską.

REKLAMA

Dwuprocentowa czwartkowa zwyżka indeksu naszych największych spółek nie zaspokoiła byczych ambicji. W piątek wzrost był kontynuowany. Na otwarciu główne indeksy w Warszawie zwyżkowały po około 0,5 proc. Po krótkotrwałym osłabieniu ruszyły mocniej w górę. Tuż po południu WIG20 dotarł do 2800 punktów, zyskując prawie 1,4 proc. Utrzymanie tego poziomu okazało się jednak zbyt trudne. Coraz wyraźniej zaczęła przeważać chęć realizacji zysków. Przez niemal cały dzień nasz rynek należał do najmocniejszych w Europie, wraz z giełdami węgierską, turecką i londyńską.

REKLAMA

W ciągu pierwszej godziny notowań największymi zwyżkami popisywał się nasz surowcowy duet. Akcje PKN Orlen rosły o ponad 2 proc., a KGHM o ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach dołączyły do nich papiery Pekao, PZU, Tauronu i Telekomunikacji Polskiej. W ich przypadku wzrosty przekraczały 1 proc. Walory PKN zwiększały skalę wzrostu do 3 proc., a po piętach deptały im akcje Pekao. W ciągu dnia zmieniło się jednak nastawienie inwestorów do papierów KGHM, które po południu traciły niemal 1 proc. W surowcowej zwyżce nie uczestniczyły akcje Lotosu, którymi handlowano nieznacznie powyżej ceny z czwartkowego zamknięcia.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Na głównych giełdach europejskich notowania, podobnie jak w Warszawie, zaczęły się od około 0,5 proc. wzrostów. Ich skala szybko się podwoiła, jednak już w południe coraz bardziej przyciskały niedźwiedzie. Tej tendencji opierał się jedynie londyński FTSE. W jego przypadku osłabienie było ledwie dostrzegalne i przez większą część dnia zwyżkował on o około 0,9 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziś przełomowe miały być dane z amerykańskiego rynku pracy. Okazały się one dobre. Stopa bezrobocia ponownie nieoczekiwanie spadła z 9 do 8,9 proc. i osiągnęła poziom najniższy od prawie dwóch lat. W sektorze pozarolniczym przybyło 192 tys. miejsc pracy. Spodziewano się zwyżki o około 200 tys., więc różnica między oczekiwaniami a rzeczywistością nie była zbyt duża. W sektorze prywatnym przybyło 222 tys. zatrudnionych, czyli niemal 20 tys. więcej niż się spodziewano. Mimo to po publikacji tych informacji sytuacja na giełdach wyraźnie pogorszyła się. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie znalazły się nieznacznie pod kreską. Co dziwne, po kolejnej pozytywnej informacji o wzroście zamówień w przemyśle o 3,1 proc., wobec prognoz mówiących o 2 proc. zwyżce, indeksy jeszcze mocniej poszły w dół. Zamówienie na dobra trwałego użytku zwiększyły się o 3,2 proc., także bardziej niż się spodziewano. Po wyeliminowaniu środków transportu co prawda spadły o 3 proc., jednak był to spadek znacznie mniejszy niż się obawiano. To wszystko nie działało na inwestorów. DAX i CAC40 traciły po około 1 proc., a indeksy na Wall Street szły w dół o 0,6-0,7 proc.

W tej sytuacji także i na warszawskim parkiecie końcówka notowań nie była pomyślna dla posiadaczy akcji. WIG20 ostatecznie wzrósł o 0,73 proc., WIG o 0,54 proc., mWIG40 o 0,25 proc., a sWIG80 o 0,4 proc. Obroty wyniosły 1,2 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA