REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy potrzebują impulsu do działania

Po kilku nie najlepszych dniach nastąpiło odreagowanie na azjatyckich giełdach.
Po kilku nie najlepszych dniach nastąpiło odreagowanie na azjatyckich giełdach.

REKLAMA

REKLAMA

Poniedziałek okazał się mało udanym dniem na europejskich parkietach. Nadzieję na poprawę sytuacji budzi amerykańska Wall Street, która wczoraj na zakończenie miała całkiem niezły wynik. Tak naprawdę jednak o sytuacji na rynkach zadecydują dane makroekonomiczne, które poznamy w dniu dzisiejszym.

REKLAMA

Poniedziałkowa sesja na naszej giełdzie przebiegała nie po myśli byków. Można powiedzieć, że nie było w tym ich winy. To Frankfurt dyktował warunki gry, a my nie mieliśmy wyjścia. O tym jak niechętnie ten narzucony scenariusz przyjmujemy, świadczyły bardzo niskie obroty. Z odsieczą przyszła Wall Street, poprawiając nieco nastroje. Ale wczoraj było już zbyt późno na odrobienie strat.

REKLAMA

Wall Street zakończyła dzień całkiem pokaźną zwyżką, jak na ostatnie czasy, może to nam więc pomóc, przynajmniej na początku dzisiejszej sesji. S&P500 wzrósł o prawie 0,6 proc., znów nieznacznie pokonując 1290 punktów, Dow Jones poszedł w górę o 0,9 proc., zbliżając się do psychologicznego poziomu 12 tysięcy punktów. Amerykańskie byki, choć poruszają się ospale, wydają się mieć jeszcze zapas siły, który pozwala im na popychanie indeksów wzwyż. I pewnie będzie to im się udawało, dopóki nie napotkają na zdecydowany impuls, który zmieni sytuację na rynku. Na razie niczego takiego na horyzoncie nie widać.

Przeczytaj również: Dlaczego główny indeks WIG odnotował spadki, a na światowych rynkach akcji nastąpiły wzrosty?

Opublikowane w poniedziałek, zbliżone do oczekiwań, informacje o produkcji przemysłowej i aktywności gospodarczej w usługach i przemyśle strefy euro zostały zignorowane, wyniki amerykańskich spółek okazują się na ogół zgodne z prognozami i choć przyjmowane są chłodno, to indeksy nieźle sobie radzą. Widać jednak, że rynek potrzebuje czegoś więcej.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I prawdopodobnie dostanie dzisiaj. Na pewno przybędzie danych makroekonomicznych. Poznamy wartość indeksu cen domów, wskaźnik cen nieruchomości oraz indeks zaufania konsumentów. To zestaw, który jest w stanie ruszyć rynkiem.

Na giełdach azjatyckich po kilku dniach nie najlepszych nastrojów, dziś mieliśmy udane odreagowanie. Zmaltretowany ostatnio indeks giełdy w Dżakarcie zyskał 2 proc., a nie mniej poszkodowany filipiński PSE wzrósł o 1,5 proc. Ponad 1,1 proc. zyskał Nikkei po tym, jak japoński bank centralny podwyższył prognozę wzrostu gospodarki na rok kończący się w marcu z 2,1 do 3,3 proc. Co prawda jednocześnie obniżył prognozy na kolejne dwa lata, w których dynamika PKB ma sięgać zaledwie 1,6 i 2 proc., ale tym inwestorzy postanowili nie martwić się na razie. Swoją własną ścieżką poszła giełda w Szanghaju, gdzie indeksy zniżkowały po 0,7-0,8 proc.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA