REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe obroty na GPW w 2011 r.?

Dłuższy czas pracy warszawskiej giełdy opłaca się również samej GPW jako spółce.
Dłuższy czas pracy warszawskiej giełdy opłaca się również samej GPW jako spółce.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy mają do wyboru już ponad 400 spółek, obecnych na giełdzie w stolicy. W 2010 r. na warszawskiej giełdzie zadebiutowały 34 firmy. Kilka z nich, PZU, Tauron i GPW, miało bardzo dobre notowania.

Polska giełda rośnie w siłę.

REKLAMA

REKLAMA

Debiuty miały wymiar nie tylko statystyczny, podnoszący kapitalizację i obroty, ale przede wszystkim wzbogacały paletę możliwości inwestycyjnych. Kolejny rok zapewne nie będzie już tak imponujący, ale czeka inwestorów wiele innych, ważnych wydarzeń. Jednym z pierwszych jest wydłużenie od początku przyszłego roku czasu trwania notowań. Handel będzie odbywał się do 17.30, dzięki czemu inwestorzy zyskają więcej czasu niż obecnie, aby reagować na wydarzenia na amerykańskim parkiecie. Dla GPW, od niedawna spółki giełdowej, takie rozwiązanie ma też wymiar biznesowy. Dłuższe godziny handlu, to szansa na większe obroty, od których uzależnione są dochody giełdy.

Nowinką będzie kolejny indeks giełdowy. Tym razem zrzeszy on spółki dywidendowe. W jego składzie znajdą się firmy, które najhojniej, a przy tym regularnie, wypłacały dywidendę. Przynajmniej 3 razy w ciągu ostatnich 5 latach musiały one podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Z przeszło 90 spółek, które w 2010 r. wypłaciły dywidendę na łączną kwotę przekraczającą16 mld zł, w indeksie WIGdiv znajdzie się maksymalnie 30 z nich.

Dowiedz się także: Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

Warszawski parkiet ma za sobą kolejną, nudną sesję, na której uwagę przykuwały jedynie mocne zwyżki niektórych małych firm. W skali roku wypadły one bardzo słabo w całym roku. Można to wiązać z wyczerpaniem się we wtorek możliwości sprzedaży ich akcji i zaksięgowania straty w celu obniżenia podstawy opodatkowania. Od tego dnia bowiem obowiązuje 3-dniowy termin rozliczenia transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo rosnących wartości zadłużenia, Brytyjczycy z ostrożnością podchodzą do kredytów hipotecznych.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynki nieruchomości w krajach anglosaskich

REKLAMA

W kończącym się roku zdolność kredytowa Brytyjczyków kupujących po raz pierwszy mieszkanie podniosła się do najwyższego poziomu od 1998 r. Złożyły się na to zarówno osłabienie cen, jak i spadek kosztów zadłużenia. W tej drugiej kwestii pomagają przede wszystkim rekordowo niskie stopy procentowe. Koszty obsługi kredytu hipotecznego zmniejszyły się do 27% w relacji do dochodów rozporządzalnych. We wrześniu 2007 r. było to 50%. Mimo większych możliwości Brytyjczycy nie spieszą się jednak z zadłużaniem. Wpływ na to mają perspektywy cięć budżetowych, które mogą kosztować tamtejszą gospodarkę 330 tys. miejsc pracy.

Cotygodniowa publikacja danych o zainteresowaniu Amerykanów kredytami hipotecznymi została przesunięta na pierwszy tydzień stycznia. Dziśœ poznamy natomiast listopadową liczbę podpisanych umów kupna domów w Ameryce. Ten raport jest traktowany jako wskaźnik wyprzedzający dla aktywności na rynku nieruchomości. W porównaniu z październikiem oczekiwany jest wzrost o 2%.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA