| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Obawy inwestorów obniżają ceny ropy

Obawy inwestorów obniżają ceny ropy

Choć na rynku ropy naftowej panuje trend wzrostowy, to jednak cena 60 USD za baryłkę WTI stała się na tyle mocną zaporą, że inwestorzy mogą jeszcze wiele dni wyczekiwać na dalsze wzrosty.

Do wczoraj inwestorzy i analitycy byli przekonani, że ropa do końca roku dojdzie do 75 USD. Silnym impulsem do realizacji tego scenariusza, był zaskakujący ubytek zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych o 4,7 mln baryłek. Inwestorzy mimo tego zdecydowali się na wyprzedaż surowca, co pociągnęło ceny do 58 USD. Miało to również duży związek z negatywnymi informacjami płynącymi z Europy i Stanów Zjednoczonych. W strefie euro produkcja przemysłowa spadła o 2,0 proc. m/m, co uzmysławia, że dno recesji tam dopiero następuje, a w Stanach została podważona teza o dobrej kondycji tamtejszego konsumenta. Spadek wskaźnika sprzedaży detalicznej o 0,4 proc. m/m wobec prognoz wskazujących na wzrost o 0,1 proc. był dotkliwym ciosem dla rynków akcji i surowców.

Cenę ropy naftowej dyktują obecnie nastroje na rynkach finansowych, a nie dane związane wyłącznie z wydobyciem czy popytem na surowiec, choć ta sytuacja może się gwałtownie zmienić jeśli OPEC postanowi zmienić bardzo wyraźnie poziom wydobycia. Stan światowej gospodarki jako całości stopniowo się poprawia. To docelowo pociągnie za sobą wzrost zapotrzebowania na energię, a zatem i na ropę naftową.

Przebicie 60 USD za baryłkę wydaje się zatem kwestią czasu. Czy osiągnięcie 75-80 USD w najbliższym czasie jest nadal realne? Tak, jednak istotnym wsparciem dla tego scenariusza jest kondycja dolara. Osłabienie amerykańskiej waluty może wywołać wzrosty notowań „czarnego złota”. Dlatego analitycy rynku ropy coraz częściej sięgają po prognozy makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK