REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy aneksować umowy o dofinansowanie mazowieckich projektów

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak aneksować umowy o dofinansowanie?
Jak aneksować umowy o dofinansowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dofinansowanie określa wzajemne zobowiązanie stron do realizacji projektu oraz zasady wypłaty środków unijnych. Podczas realizacji projektu mogą wystąpić okoliczności zmuszające którąś ze stron do zmiany jej postanowień. Wprowadzenie zmian do umowy o dofinansowanie jest możliwe pod warunkiem zachowania pewnych zasad.

Po zakwalifikowaniu projektu do wsparcia unijnego następuje podpisanie umowy o dofinansowanie realizacji projektu. Umowa określa szczegółowe warunki realizacji projektu, w tym wysokość unijnej dotacji, zasady jej wypłaty, harmonogram rzeczowo-finansowy, zasady sprawozdawczości, działania informacyjne i promocyjne itd. W trakcie realizacji projektu może jednak pojawić się konieczność zmiany postanowień zawartej umowy o dofinansowanie. W przypadku projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wprowadzenie zmian do zapisów umowy jest możliwe, pod warunkiem zachowania określonych zasad, za pomocą aneksu.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Zasady wprowadzania zmian do umowy o dofinansowanie

Umowa o dofinansowanie projektu unijnego może zostać zmieniona wyłącznie w sytuacji wystąpienia okoliczności, które wymagają zmian treści umowy i są niezbędne do prawidłowej realizacji projektu. Następuje ona na podstawie zgodnego oświadczenia stron. 

Zmiany w treści umowy nie mogą powodować znaczącej modyfikacji projektu w rozumieniu art. 57 rozporządzenia Rady nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 roku.

Konieczność wprowadzenia zmian w umowie o dofinansowanie może wynikać z inicjatywy beneficjenta projektu jak również Instytucji Wdrażającej, tj. Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). W przypadku, gdy z propozycją zmiany występuje beneficjent, wówczas jest on zobowiązany do poinformowania w formie pisemnej MJWPU o planowanych, uzasadnionych zmianach w projekcie. W sytuacji, gdy konieczność sporządzenia aneksu do umowy wynika z inicjatywy MJWPU, w ciągu 5 dni roboczych od daty stwierdzenia konieczności dokonania zmian sporządzany jest projekt aneksu do umowy o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj: Jak powinna wyglądać umowa partnerska w projektach realizowanych na Mazowszu

REKLAMA

Może zdarzyć się sytuacja, gdy w niedługim okresie czasu zachodzi konieczność zawarcia kilku kolejnych aneksów do umowy o dofinansowanie. Wówczas za obopólną zgodą stron może zostać zawarty jeden aneks uwzględniający wszystkie zmiany. W takim przypadku beneficjent do czasu zawarcia aneksu jest zobowiązany do pisemnego poinformowania MJWPU o kolejnych projektach zmian, które zostaną ujęte we wspólnym aneksie.

Zmiana treści umowy o dofinansowanie może nastąpić w uzasadnionym przypadku na wniosek beneficjenta projektu lub instytucji wdrażającej. W obu przypadkach konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Polecamy: serwis ABC Funduszy Unijnych

Do okoliczności, które mogą powodować konieczności zmiany postanowień umowy o dofinansowanie projektu należą w szczególności:

  • zmiany osób reprezentujących beneficjenta, zmiany adresu siedziby, czy inne danych formalno-prawnych,
  • zmiany numerów rachunków bankowych, które zostały wskazane w umowie o dofinansowanie,
  • zdarzenia powodujące zmianę terminów realizacji projektu, których nie można było przewidzieć lub sporządzania SIWZ, okoliczności o charakterze siły wyższej, awarie urządzeń lub instalacji budowy, których wystąpienie jest niezależne od człowieka,
  • zdarzenia losowe mające wpływ na czas realizacji projektu,

Do takich okoliczności z pewnością należy śmierć beneficjenta lub niezdolność do pracy z powodu choroby oraz wypadku.

  • rozstrzygnięcie postępowania o zamówienie publiczne na całość lub element robót budowlanych, usług lub dostaw określonych we wniosku o dofinansowanie, którego następstwem jest zmiana terminów realizacji projektu lub kwot przewidzianych do wydatkowania w ramach projektu,
  • zmiana całkowitej wartości wydatków kwalifikowanych – jeżeli ulegnie zmniejszeniu w stosunku do całkowitej wartości wydatków określonych we wniosku o dofinansowanie (tzn. powstaną oszczędności), wysokość dofinansowania unijnego ulega odpowiednio zmniejszeniu z zachowaniem udziału procentowego dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych, jeżeli ulegnie zwiększeniu w stosunku do całkowitej wartości wydatków określonych we wniosku o dofinansowanie wysokość dofinansowania nie ulega zmianie.

W przypadku wystąpienia oszczędności i zmniejszenia wartości wydatków kwaliifkowalnych ze 100 tys. złotych do 80 tys. złotych, zmianie ulega także kwota dofinansowania unijnego. Przyjmując za maksymalny poziom dofinansowania 85% wydatków kwalfiikowalnych, po wystąpieniu oszczędności na projekcie, kwota dofinansowania unijnego ulega zmniejszeniu z 85 tys. złotych do 68 tys. złotych.

  • zmiany zakładanych wartości wskaźników produktu przekraczające 15% ich wartości lub przesunięcia pomiędzy kategoriami wydatków przekraczające 15% całkowitej wartości wydatków kwalifikowanych.

W takiej sytuacji, zmiany te wymagają aktualizacji wniosku o dofinansowanie projektu, dokonania ponownej oceny wniosku o dofinansowanie oraz akceptacji MJWPU z zachowaniem formy pisemnej.

Warto podkreślić, że zmiany w umowie o dofinansowanie nie mogą spowodować zwiększenia dofinansowania określonego w umowie. Wszystkie zmiany wymagają formy pisemnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA