| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

W maju tego roku ruszył konkurs na działanie 1.5 Rozwój Przedsiębiorczości w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Jest to szansa dla firm działających na Mazowszu. Do wydania jest 16 mln zł.

Ponadto wszyscy inwestorzy realizujący projekt w ramach tzw. pomocy de minimis (pojęcie wyjaśnione w dalszej części artykułu) mogą oczekiwać maksymalnego wsparcia w wysokości 60% kosztów kwalifikowalnych (z ograniczeniem opisanym w końcowej części artykułu). Dodatkowo w ramach działania można otrzymać wsparcie na usługi doradcze maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Bardzo ważna we wniosku jest część finansowa, w której inwestor musi wykazać, że posiada środki na realizację inwestycji i potwierdzić ten fakt promesą kredytową, leasingową bądź przedstawić inne wiarygodne zabezpieczenie finansowe. Firm, które nie mają zdolności do sfinansowania projektu w 100% na dzień składania wniosku mogą w przypadku inwestycji przebiegającej etapami (np. przy budowie, bądź zakupów maszyn na zasadzie zaliczkowania) wykazać, iż resztę kosztów są w stanie pokryć z generowanych w przyszłości zysków. 

Polecamy: Z paszportem po unijną dotację

Zazwyczaj podobne konkursy przewidują dofinansowanie tylko tych inwestycji, które inwestor planuje rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie (czyli takie, gdzie wszelkie koszty związane z daną inwestycją będą ponoszone dopiero po złożeniu wniosku; wyjątek stanowią z reguły koszty na dokumentację projektową i środowiskową związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę, które można ponieść wcześniej). W konkursie 1.5, o którym mowa w tym artykule możliwe będzie również uzyskanie dotacji na inwestycję już rozpoczętą - w ramach tzw. pomocy de minimis.

Należy pamiętać, że ten rodzaj pomocy ogranicza wysokość dofinansowania maksymalnie do 200 tys. euro oraz pomoc ta sumuje się dwa lata wstecz (w sytuacji gdy przedsiębiorca korzystał z pomocy de minimis w podanym okresie, z powyższej puli odlicza się wartość otrzymanego dotychczas wsparcia). Zatem omawiany konkurs będzie przebiegał dwutorowo, przy czym na projekty w toku pula na dotacje wynosi 4 mln zł, natomiast na projekty nierozpoczęte pozostałe będzie przeznaczonych 12 mln zł. W związku z takim podziałem konkursu wachlarz wydatków kwalifikowanych może się różnić.

Dokładna informacja o rodzaju inwestycji kwalifikujących się do objęcia wsparciem ukaże się niebawem, wraz z ogłoszeniem konkursu. Może się wówczas okazać, że w ramach wspominanej pomocy de minimis lista kosztów kwalifikujących się do dofinansowania z UE będzie szczuplejsza.

Wnioski wraz z biznes planem i kompletem pozostałych załączników będą przyjmowane do czerwca w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Dotacje będą przyznawane w formie refundacji bądź zaliczek.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK