REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E
Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność na obszarze Dolnego Śląska i chcesz pozyskać fundusze na realizacje swojej nowej inwestycji ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdują się podstawowe informacje, których znajomość jest niezbędna do aplikowania o środki unijne.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych. W przypadku województwa dolnośląskiego jest to Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego, a konkretnie priorytet 1 „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”. W tym artykule przedstawię warunki i zasady aplikowania o środki unijne przez mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat (schemat 1.1.E).

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację?

Dotację może otrzymać firma, która zatrudnia mniej niż 10 osób i osiąga roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (lub suma aktywów jego bilansu nie przekracza równowartości w złotych 2 milionów euro). Ponadto, jak wskazano powyżej, firma ta została zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym mniej niż dwa lata temu. Okres ten liczony jest od daty rejestracji firmy do dnia rejestracji wniosku o dofinansowanie. Ponadto od potencjalnych wnioskodawców wymaga się, aby prowadzili oni swoją działalność na Dolnym Śląsku, przy czym nie musi znajdować się tu centrala firmy, lecz np. jej oddział.

Przeczytaj również: Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dotacje przyznawane są na inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa poprzez rozszerzenie jego działalności lub na rozbudowę firmy. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów związanych z realizacją projektu i poniesionych np. na zakup maszyn i urządzeń, zakup nieruchomości, materiałów i robót budowlanych jeśli ich zakup jest konieczny dla modernizacji/rozbudowy pomieszczeń. Ponadto przewiduje się zwrot kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę na zakup oprogramowania czy licencji komputerowych, niezbędnych z punktu widzenia powodzenia całego projektu. 

Dotacja może być przyznana wyłącznie na realizację nowej inwestycji. Oznacza to, że w ramach tego działania nie są dofinansowane wydatki związane np. z odtworzeniem zdolności produkcyjnych (zastąpieniem starych maszyn, nowymi itd.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Mikroprzedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach tego działania mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące maksymalnie 60% wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Przez wydatki kwalifikowane należy rozumieć tę część wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na realizację projektu, które będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych.

Musimy pamiętać, że w przypadku mikroprzedsiębiorców określone zostały minimalne i maksymalne wysokości wydatków kwalifikowanych w projekcie. Są to odpowiednio 40 tys. złotych netto oraz 800 tys. złotych netto. 

Zgodnie z warunkami konkursu, mikroprzedsiębiorca zamierza zakupić maszynę do swojego przedsiębiorstwa. Koszt takiej maszyny wynosi 122 tys. złotych brutto (100 tys. złotych netto). Koszt całkowity netto równy jest 100% wysokości kosztów kwalifikowanych projektu (zakup maszyny). Co oznacza, iż dotacja ze środków wspólnotowych może w tym przypadku wynieść do 60 tyś. złotych (60% wysokości wydatków kwalifikowanych). 

Polecamy: ABC funduszy unijnych

Musimy pamiętać, iż przed przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej powinniśmy szczegółowo zapoznać się z warunkami i zasadami naboru projektów do konkretnego działania, w tym z dokumentacją konkursową oraz wytycznymi i zaleceniami poszczególnych instytucji. 

W przypadku działania 1.1 funkcję instytucji odpowiedzialnej za obsługę przedsiębiorców pełni Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (http://www.dip.dolnyslask.pl).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA