| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na projekty związane z ochroną środowiska naturalnego są Regionalne Programy Operacyjne (RPO).

Mazowieckie

Działanie 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” wspiera przedsiębiorstwa w zakresie realizacji projektów dotyczących energii odnawialnej, a także efektywności energetycznej i kogeneracji (np. poprzez budowę lub modernizację systemów ciepłowniczych w celu zwiększenia efektywności energetycznej), oraz elektryczności i gazu naturalnego (np. poprzez modernizację infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej i gazu ziemnego). Nabór wniosków jest planowany od maja do czerwca 2010 roku.

Warmińsko-Mazurskie

W tym województwie przygotowano dwa działania dla firm na projekty środowiskowe.

W ramach poddziałania 6.1.1 „Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi” wspierane będą m.in. projekty rekultywacji składowisk; segregacji, unieszkodliwiania i odzysku odpadów niebezpiecznych, odpadów komunalnych z odzyskiem energii, itp. Wnioski projektowe zgodnie z planem będą przyjmowane w czerwcu 2010 roku.

Natomiast w ramach poddziałania 6.2.1 „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację na inwestycje w infrastrukturę wytwarzania, magazynowania i przesyłu energii odnawialnej. Nabór wniosków w ramach tego działania przewidywany jest na kwiecień 2010 r.

Zachodniopomorskie

W tym województwie wsparcie na projekty środowiskowe kierowane jest tylko do dużych przedsiębiorstw. Mogą oni ubiegać się o dotację w ramach działania Działania 4.4 „Ochrona powietrza”, dotyczącego projektów mających na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszania emisji zanieczyszczeń (w tym gazowych i pyłowych) wytwarzanych przez producentów energii elektrycznej i cieplnej. Nabór wniosków planowany jest w październiku 2010 roku.

Wielkopolskie

Działanie 3.3 „Wsparcie ochrony przyrody” obejmuje wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie realizacji inwestycji polegających m.in. na odbudowie zdegradowanych siedlisk leśnych i wodnych, budowie infrastruktury edukacyjnej na obszarach chronionych, ochronie gatunków zagrożonych, kampanii promocyjnych i informacyjnych oraz imprezach masowych, planów ochrony dla obszarów chronionych, w tym Natura 2000. Nabór wniosków na tego typu projekty planowany jest na III kwartał 2010 roku.

Dotacje środowiskowe udzielane są najczęściej jako refundacja poniesionych kosztów, co oznacza, że inwestor musi zagwarantować 100% finansowania projektu, a po realizacji poszczególnych etapów inwestycji sukcesywnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. O wysokości przyznanej dotacji decydują m. in. takie czynniki jak wielkość przedsiębiorstwa oraz przedmiot projektu. Ważne jest, że wydatki w ramach realizacji projektu mogą być ponoszone dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym razie nie będą kwalifikować się do refundacji. 

Porównaj: Pomoc Promotorów Projektów Innowacyjnych. Działanie 4.2 i 4.4 POIG

Szczegółowe zasady wsparcia oraz kryteria jakie musi spełniać wnioskodawca określane są dla działań w poszczególnych RPO. Dlatego też należy pamiętać, że reguły obowiązujące dla danego działania w jednym województwie nie muszą być takie same w drugim. Warunki tych działań mogą różnić się wartością zgłaszanych projektów, wysokością dotacji, czy typami projektów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Czytaj także

Eksperci:

Marta Bławicka

Konsultant

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO
Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK