| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Dotacje na prowadzenie przedszkoli są przyznawane na dofinansowanie zadań związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką dzieci. Wydatki na każde z dzieci uczęszczających do przedszkola powinny zostać częściowo pokrywane z dochodów gminy a częściowo z opłat wnoszonych przez rodziców. Okazuje się jednak, że miesięczny koszt uczęszczania dziecka na zajęcia przedszkolne jest znacznie za wysoki. Wysokość opłaty za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez gminę ustala gmina, natomiast w przypadku innych przedszkoli – ustalają to organy prowadzące przedszkola. Dodatkowym kosztem ponoszonym przez gminy jest obowiązek zapewnienia transportu do najbliższego publicznego przedszkola w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do placówki przekracza 3km. Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada przyznanie gminom dotacji celowych na wychowanie dzieci w wieku 4 i 5 lat. Na każde dziecko w wieku przedszkolnym samorząd dostawałby połowę stawki na ucznia.

W 2013 i 2014r. kwota bazowa miałaby być waloryzowana na podstawie prognozowanego średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług.

Zobacz też: Przedszkole - finansowanie

Co wprowadzi nowelizacja ustawy o systemie oświaty?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadzi niższe opłaty dla rodziców, więcej miejsc w przedszkolach oraz najważniejsze – wsparcie dla samorządów. Otrzymywałyby one od września 2013r. dotacje z budżetu państwa, które obniżyłyby koszt pobytu dziecka w przedszkolu (powyżej 5 bezpłatnych godzin) oraz do 2017r. stopniowo zwiększyłaby się liczba wolnych miejsc w placówkach. Każda dodatkowa godzina pobytu dziecka od września 2013r. będzie kosztowała rodziców maksymalnie 1zł. Dodatkowo od września 2015r. każde 4 letnie dziecko będzie miało pełne prawo do edukacji przedszkolnej. Miejsca dla dzieci będzie zapewniała gmina lub placówka niepubliczna, która zgodzi się na wykonywania zadań zleconych przez gminę.

Dotacje przedszkolne

Obecnie przedszkola finansowane są ze środków własnych gmin Pierwsza dotacja przedszkolna powinna zostać przekazana we wrześniu 2013r. na okres wrzesień-grudzień 2013r. Samorządy miałyby otrzymać 504 miliony złotych przeznaczone na zmniejszenie opłat dla rodziców w ostatnim kwartale 2013r.

14 maja 2013r. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która wprowadzi nowelizację tzw. ustawy przedszkolnej. Minister edukacji narodowej podkreśla systematyczne zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach oraz pełnej dostępności dla wszystkich dzieci a cele nowelizacji będą osiągnięte dzięki przekazanym dotacjom z budżetu państwa, obniżeniu opłat oraz zapewnieniu możliwości korzystania z przedszkoli niepublicznych, w których okres i opłaty świadczonego bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki dzieci będą takie same, jak ustalane przez gminę dla przedszkoli publicznych. Dodatkowo przedszkola, które podporządkują się zasadom rad gmin (np. 1zł za każdą nadgodzinę) będą otrzymywały dotacje z gminy w wysokości 100% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym.

Zobacz też: Punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK