| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych produktów - działanie 1.4 i 4.1 POIG

Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych produktów - działanie 1.4 i 4.1 POIG

Złożyłeś wniosek o dofinansowanie na innowacyjny produkt i nie wiesz co dalej? Poznaj zasady oceny wniosków i przygotuj się na przyznanie wsparcia.

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

Proces oceny wniosku o dofinansowanie przebiega dwustopniowo. W pierwszej kolejności oceniane są wymogi formalne przedłożonej przez przedsiębiorcę dokumentacji aplikacyjnej (czyli wniosku i załączników do wniosku), a następnie jest ona poddana tzw. ocenie merytorycznej. Przypomnijmy – dokumentacja aplikacyjna składana jest w wersji papierowej i elektronicznej i powinna obejmować zarówno część badawczą (etap I – działanie 1.4) jak również część wdrożeniową projektu (etap II – działanie 4.1). 

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Pracownicy Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF), właściwej dla lokalizacji projektu, przeprowadzają ocenę formalną dokumentacji aplikacyjnej. Podczas tej oceny wnioskodawca może uzupełnić lub poprawić dokumentację w trybie przewidzianym w Regulaminie Przeprowadzania Konkursu. Dotychczas wnioskodawca był wzywany do poprawy/uzupełnienia wniosku w określonym terminie za pomocą faksu lub e-maila, o ile uchybienia te nie miały zasadniczego charakteru. Za uchybienie o zasadniczym charakterze, które nie podlega poprawie jest np. wskazanie we wniosku typu beneficjenta, który zgodnie z dokumentacją programową nie jest przewidziany do wsparcia w ramach tego działania.

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

W takim przypadku wniosek jest odrzucany. Przedsiębiorca powinien dołożyć wszelkiej staranności w poprawie wniosku, gdyż konkretne uchybienie można poprawić tylko raz. Ocena formalna wniosku przeprowadzania jest w terminie nie przekraczającym 30 dni od daty zamknięcia naboru. Wszystkie wnioski które spełniają kryteria formalne są rejestrowane w systemie informatycznym. Po zakończeniu oceny formalnej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana ocenie pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową, która może się zwrócić do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. 

Ocena, jak zauważono na wstępie artykułu, dokonywana na etapie kryteriów formalnych i merytorycznych. Dla kryteriów formalnych i merytorycznych (kryteria obligatoryjne) ocena dokonywana jest w oparciu o metodę „zero-jedynkową”, tzn. wniosek spełnia dane kryterium (1) lub go nie spełnia (0). Ponadto wniosek oceniany jest pod kątem kryteriów fakultatywnych, których spełnienie jest niezwykle ważne i może zdecydować o przyznaniu wsparcia dla projektu lub o jego nie przyznaniu. Warto wiedzieć, że ocena merytoryczna pod kątem kryteriów fakultatywnych nie jest oceną „zero-jedynkową”, ale oceną punktową.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK