| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych produktów - działanie 1.4 i 4.1 POIG

Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych produktów - działanie 1.4 i 4.1 POIG

Złożyłeś wniosek o dofinansowanie na innowacyjny produkt i nie wiesz co dalej? Poznaj zasady oceny wniosków i przygotuj się na przyznanie wsparcia.

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

Proces oceny wniosku o dofinansowanie przebiega dwustopniowo. W pierwszej kolejności oceniane są wymogi formalne przedłożonej przez przedsiębiorcę dokumentacji aplikacyjnej (czyli wniosku i załączników do wniosku), a następnie jest ona poddana tzw. ocenie merytorycznej. Przypomnijmy – dokumentacja aplikacyjna składana jest w wersji papierowej i elektronicznej i powinna obejmować zarówno część badawczą (etap I – działanie 1.4) jak również część wdrożeniową projektu (etap II – działanie 4.1). 

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Pracownicy Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF), właściwej dla lokalizacji projektu, przeprowadzają ocenę formalną dokumentacji aplikacyjnej. Podczas tej oceny wnioskodawca może uzupełnić lub poprawić dokumentację w trybie przewidzianym w Regulaminie Przeprowadzania Konkursu. Dotychczas wnioskodawca był wzywany do poprawy/uzupełnienia wniosku w określonym terminie za pomocą faksu lub e-maila, o ile uchybienia te nie miały zasadniczego charakteru. Za uchybienie o zasadniczym charakterze, które nie podlega poprawie jest np. wskazanie we wniosku typu beneficjenta, który zgodnie z dokumentacją programową nie jest przewidziany do wsparcia w ramach tego działania.

Polecamy: Pomoc doradcza dla innowacyjnych przedsiębiorstw - działanie 3.3.2 POIG

W takim przypadku wniosek jest odrzucany. Przedsiębiorca powinien dołożyć wszelkiej staranności w poprawie wniosku, gdyż konkretne uchybienie można poprawić tylko raz. Ocena formalna wniosku przeprowadzania jest w terminie nie przekraczającym 30 dni od daty zamknięcia naboru. Wszystkie wnioski które spełniają kryteria formalne są rejestrowane w systemie informatycznym. Po zakończeniu oceny formalnej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana ocenie pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową, która może się zwrócić do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. 

Ocena, jak zauważono na wstępie artykułu, dokonywana na etapie kryteriów formalnych i merytorycznych. Dla kryteriów formalnych i merytorycznych (kryteria obligatoryjne) ocena dokonywana jest w oparciu o metodę „zero-jedynkową”, tzn. wniosek spełnia dane kryterium (1) lub go nie spełnia (0). Ponadto wniosek oceniany jest pod kątem kryteriów fakultatywnych, których spełnienie jest niezwykle ważne i może zdecydować o przyznaniu wsparcia dla projektu lub o jego nie przyznaniu. Warto wiedzieć, że ocena merytoryczna pod kątem kryteriów fakultatywnych nie jest oceną „zero-jedynkową”, ale oceną punktową.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »