REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest oznakowanie CE?
Czym jest oznakowanie CE?

REKLAMA

REKLAMA

Oznakowanie CE jest jednym z elementów systemu ogólnego bezpieczeństwa produktów. Nie należy go jednak mylić z handlowym świadectwem jakości. Nie gwarantuje on również pochodzenia produktu z Unii Europejskiej. Co więc oznacza dla kupującego oraz co musi zrobić producent by umieścić go na swoim wyrobie?

Oznakowanie CE stanowi deklarację producenta, iż wprowadzany do obrotu wyrób spełnia zasadnicze wymagania, często poszerzone o takie aspekty jak: emisja zakłóceń, hałas, zużycie wody lub energii przez urządzenie. Oznakowanie CE ma pomóc kupującemu dowiedzieć się, czy dany produkt spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa i jest zgodny z europejskimi normami technicznymi określonymi jako zharmonizowane Normy Europejskie (hEN).

REKLAMA

Dzięki oznakowaniu, instytucja nadzoru może sprawdzić zasadność i prawidłowość jego umieszczenia na produkcie , a władze UE realizować ideę wprowadzania na Jednolity Rynek wyłącznie bezpiecznych produktów. W ten sposób konsument, kupując w dowolnym państwie Unii Europejskiej wyrób oznakowany CE, zyskuje pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać w swoim kraju.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Dlaczego akurat „oznakowanie CE”?

Inicjatorem zmiany sformułowania "znak CE" na "oznakowanie CE" (ang. CE marking) był Parlament Europejski. Zmiana ta miała na celu rozróżnienie pomiędzy wieloma istniejącymi znakami certyfikacji a europejskim symbolem zgodności z dyrektywami Nowego Podejścia, czyli oznakowaniem CE.

Kto nadzoruje postanowienia ustaw związanych z CE?

Nadzór nad wykonywaniem postanowień ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów w Polsce sprawuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a organem kontrolującym rynek w jego imieniu jest Inspekcja Handlowa, która podejmuje rutynowe kontrole. Dodatkowo prezes UOKiK prowadzi rejestr produktów niebezpiecznych, który modyfikuje w specjalnych systemie bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Co musi zrobić producent by umieścić na swoim wyrobie oznakowanie CE?

Producent powinien:

  • sprawdzić, czy wyrób podlega jednej lub kilku dyrektywom Nowego Podejścia,
  • przeanalizować, czy wyrób spełnia zasadnicze wymagania określone w dyrektywie (lub dyrektywach), której podlega. Producent powinien sporządzić analizę ryzyka stwarzanego przez swój wyrób, a następnie przygotować listę adekwatnych dla danego wyrobu zasadniczych wymagań,
  • zapoznać się z treścią odpowiednich dla danego wyrobu europejskich norm zharmonizowanych i ewentualnie dostosować do nich wyrób,
  • opracować dokumentację techniczną zawierającą elementy wymagane przez daną dyrektywę/dyrektywy. Producent samodzielnie przygotowuje dokumentację techniczną zawierającą informacje wykazujące zgodność wyrobu z zasadniczymi wymaganiami,
  • wypełnić procedurę oceny zgodności określoną dla danego wyrobu w dyrektywie/ dyrektywach. Przeanalizuj odpowiedni fragment dyrektywy opisujący procedury oceny zgodności i ewentualnie dokonaj wyboru jednej ze ścieżek, jeśli jest taka możliwość.
  • sporządzić i podpisać deklarację zgodności EC, którą wystawia samodzielnie. Deklaracja EC jest dokumentem zaświadczającym, że produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami odpowiedniej dyrektywy (lub kilku dyrektyw).
  • umieścić na wyrobie oznaczenie CE, które producent, lub upoważniony przedstawiciel umieszcza samodzielnie. 

Polecamy ABC funduszy unijnych

A jeśli konsument zauważy nieprawidłowości?

Ważne jest by pamiętać o istnieniu takiego oznakowania. Każdy konsument może zgłosić informacje o istnieniu na rynku niebezpiecznego produktu lub tylko podejrzeniu, że taki fakt może mieć miejsce. Należy wtedy wypełnić formularz informujący odpowiednie organy o zauważonych nieprawidłowościach. Znajduje się on na stronie internetowej UOKiK. Można również powiadomić sprzedawcę lub Inspekcję Handlową. 

Katarzyna Zielińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA